Absolventské setkání vyvrcholí symbolicky: univerzita ocení 70 osobností

Středa 17. srpen 2016, 13:31 – Text: Velena Mazochová

V režii významných absolventů se bude odvíjet hlavní program Absolventského setkání, kterým vyvrcholí letošní oslavy 70. výročí obnovení Univerzity Palackého. V areálu Výstaviště Flora se návštěvníkům v sobotu 10. září představí vynikající osobnosti české vědy, umění, politiky i sportu, které převezmou ocenění od své alma mater. Slavnostním ceremoniálem, který obohatí koncerty Hradišťanu Jiřího Pavlici, Leony Machálkové nebo revivalové skupiny The Teachers, provede návštěvníky moderátor Jakub Železný. Na příznivce moderního jazzu nebo operního zpěvu čeká vystoupení Emila Viklického a Lucie Ceralové v olomoucké Redutě.

V symbolickém počtu „70“ se univerzita rozhodla ocenit osobnosti, které se zasloužily o mimořádnou reprezentaci své alma mater a šíření jejího dobrého jména ve veřejném prostoru. Pamětní medaili a diplom převezmou například lékař, vědec, novinář, diplomat, ministr, emeritní rektor, hudebník, dramatik, podnikatelka nebo sportovkyně. „Při slavnostním vyhlášení zazní státní i studentská hymna, univerzitní fanfáry a představí se vedení univerzity v talárech akademických hodnostářů. Absolventy uvítají rektor, primátor Olomouce a hejtman Olomouckého kraje,“ přiblížila očekávanou atmosféru slavnostního dne hlavní koordinátorka setkání Eva Blažková.

Vedle těch, kteří přijali účinkování v programu, vystoupí na pódium například hematolog Karel Indrák, novinář Vít Pohanka, tenistka a psycholožka Helena Suková, emeritní rektor UP Josef Jařab, náměstek ministra zahraničních věcí a bývalý prorektor UP Jakub Dürr nebo ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Mezi oceněnými budou také hlavní kaplan Armády České republiky Jaroslav Knichal, olomoucký primátor Antonín Staněk, ředitel Hospice na Svatém Kopečku Jiří Borik, dramatik a režisér David Drábek nebo hokejový trenér Marian Jelínek. „Jsou mezi nimi i ti, jejichž portréty přináší speciálně připravené absolventské číslo univerzitního časopisu, a zájemci tak mohou využít příležitosti a získat autogram,“ doplnila Eva Blažková. Vzhledem k pracovní zaneprázdněnosti si ocenění převezmou v náhradním termínu při jiné příležitosti například plastický chirurg Bohdan Pomahač, fotograf Jindřich Štreit, molekulární biolog Jiří Bártek nebo chemik Lumír Hanuš.

Ve Smetanových sadech bude pro návštěvníky připravena také doprovodná nabídka Swingové tančírny, filmová projekce pod širým nebem nebo výtvarný workshop. „Scénář hlavní části sobotního programu v areálu výstaviště je už hotový. Jako poslední bod byla v těchto dnech doplněna ohňová show a závěrečný ohňostroj,“ dodala Eva Blažková.

Na sobotní program v prostorách výstaviště průběžně navážou dva koncerty v sále Reduty. „Aktuálně evidujeme zhruba 350 rezervací vstupenek na vystoupení Emila Viklického a přes 150 zájemců o koncert Lucie Ceralové,“ upřesnila Eva Blažková. Velký zájem o programovou nabídku Absolventského setkání dokládá podle ní také nárůst zájmu o vystavení Karty absolventa nebo potvrzená účast absolventů studia v anglických studijních programech, pro které organizátoři chystají speciální program ve spolupráci se Zahraničním oddělením UP.

Bohatou nabídku dalších doprovodných aktivit, podrobný program celého dvoudenního setkání i mapu registračních míst a dopravního spojení mezi fakultními budovami najdou zájemci na stránkách Portálu absolventů UP.