AFO 2018 bude příběhem o záchraně oceánů. Jeho plakát vznikl pod vodou

Ukázka plakátu a fotografie: AFO 2018
úterý 2. leden 2018, 10:30 – Text: Ondřej Čížek

O naší závislosti na oceánech, internetu nebo alkoholu. A také o skrytém životě žraloků, aktivních vulkánech, módě ve světě vědy, ženách v disentu, šílenství a sexuálním obtěžování. Takový bude 53. ročník vzdělávacího filmového festivalu Academia Film Olomouc (AFO), který se uskuteční 24. - 29. 4. 2018 na Univerzitě Palackého. Organizátoři už nyní zveřejňují všech devět programových sekcí včetně ústřední vizuální identity festivalu, která vznikla díky experimentům ve vodním akváriu - spojením plastu, vektorové grafiky, fotografie a přirozeného vodního prostředí.       

„Závislost je téma, které propojuje celou programovou skladbu AFO 2018. Závislost na civilizačních drogách, jakými jsou ropa, elektřina, technologie, móda, především ale absolutní závislost na oceánech a zároveň paradoxně závislost přežití lidstva a biosféry na nás samotných. Spolu s předními filmaři, vědci a ochranáři budeme v maximálně interdisciplinárním kontextu zkoumat stav oceánů, jejich budoucnost i možnosti, jak i český suchozemec může s pomocí vědy přispět k jejich záchraně – a tedy k záchraně sebe samého,“ vysvětluje ředitel festivalu Jakub Ráliš.

Ke vztahu člověka s oceány se ostatně vztahuje i konceptuální vizuální identita AFO 2018, která vzešla ze spolupráce grafika Radima Měsíce a fotografa a tiskaře Ondřeje Hrušky. Její vznik obnášel intenzivní práci s naplněným akváriem, fotoaparátem a manipulaci s kusem plastu.

„Vzhledem k dramaturgické koncepci AFO 2018 jsme si jako ústřední motiv zvolili vodu coby hmotu a její přirozené vlastnosti jako lom světla, vlnění, nadnášení nebo deformace perspektivy. Všechno to jsou jevy, které se do určité míry dají nasimulovat digitálně, my jsme ovšem zvolili formu přímé dokumentace přirozeného chování vody. Mou grafiku jsme tak natiskli na průhlednou fólii, kterou jsme následně ponořili do vody. Nejde jen o zajímavý postup z formálního hlediska, výsledek zároveň přirozeně navazuje na otázky, které klade festival samotný - je totiž komentářem k současným problémům životního prostředí, naší závislosti na plastech a oceánech,“ přibližuje záměr grafik Radim Měsíc, jenž charakter festivalu vizuálně zpracoval již potřetí v řadě.

Během jednoho z největších svátků popularizace moderní vědy ovšem nepůjde jen o drastické znečišťování oceánů. Mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů znovu elegantně prolne poznatky z přírodních věd se sférou věd humanitních. Programová sekce Život online zasáhne problematický fenomén online seznamek, Konsent zase upozorní na časté přehlížení sexuálního obtěžování v České republice a celospolečenským kontextem se v rámci naší země bude zabývat i blok věnovaný alkoholu. Věda v módě nabídne reflexi dopadu současného módního průmyslu na ekologii Země, sekce Žraloci razantně zboří mýty o krvežíznivém Velkém bílém a hrozbu současných sopečných aktivit dosvědčí sekce Vulkány. Ženy v disentu představí příběhy žen, které česká veřejnost i přes jejich zásadní roli v protikomunistickém odboji prakticky nezná a vydechnout nenechá ani blok s názvem Dohnání k šílenství o jedincích, kteří nesplňují společenská kritéria tzv. „normálnosti“. 

Třiapadesátý ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO) se uskuteční ve dnech 24. - 29. 4. 2018. Univerzita Palackého v Olomouci jej pořádá již od roku 1966. V průběhu let se uzavřená komorní akce proměnila v jeden z největších vzdělávacích eventů v Evropě.

Další informace naleznete na webu AFO 2018.