Akademický týden nabídne inauguraci děkanů i ples

Akademický týden vyvrcholí stejně jako loni reprezentačním plesem UP.
Foto: Vojtěch Duda
pátek 16. únor 2018, 8:00 – Text: Ondřej Martínek

Předposlední únorový týden si Univerzita Palackého tradičně připomíná počátek své poválečné historie, která se začala psát 21. února 1946. Výročí si univerzita připomene v rámci Akademického týdne, který nabídne řadu slavnostních aktů a kulturních událostí. Oslavy vyvrcholí v sobotu 24. února Reprezentačním plesem UP, na němž vystoupí i absolvent univerzity Petr Fiala se svou kapelou Mňága a Žďorp. 

 „Předposlední únorový týden bude patřit hned několika kulturním a společenským akcím, které jsou určeny nejen akademické obci, ale také široké veřejnosti,“ řekla tisková mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Daruj s rektorem

Během Akademického týdne proběhne slavnostní inaugurace děkanů pěti fakult, předávání cen rektora nebo speciální filmová projekce. Dojde však i na vědomostní soutěž pro studenty nebo otevření nových prostor, které budou sloužit studentským organizacím. 

„Protože vybudovat z olomouckého vysokého učení jednu z nejlepších univerzit u nás, stálo akademiky i studenty často dost potu a krve, zahájíme Akademický týden příznačně v pondělí 19. února na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Tradičně zde odstartujeme týdenní akci Daruj krev s rektorem,“ uvedl s nadsázkou Petr Bilík, prorektor pro vnější vztahy. Do iniciativy na podporu bezplatného dárcovství krve se během sedmi let jejího trvání zapojilo téměř 4000 studentů a akademiků.

Nový klub podpoří studentské aktivity

Po mnoha letech se studentské organizace na půdě Univerzity Palackého dočkají vlastních sdílených prostor. V pondělí od 19 hodin proběhne slavnostní otevření Studentského klubu v areálu Ústřední knihovny UP ve Zbrojnici. „Nově zrekonstruovaná a vybavená místnost bude sloužit nejen třicítce studentských spolků, které na univerzitě působí, ale také Studentskému kariérnímu a poradenskému centru nebo Majálesu UP,“ popsala účel klubu jeho koordinátorka Zuzana Řezníčková. Prostor bude sloužit nejen jako jejich zázemí, ale budou zde probíhat i tematické workshopy a semináře. Během slavnostního otevření, jehož se zúčastní i rektor Jaroslav Miller a prorektor Petr Bilík, dojde i na hudební program nebo prezentace studentských organizací.

Inaugurace děkanů  

Ve středu dopoledne budou v Arcibiskupském paláci slavnostně uvedeni do funkce děkani pěti fakult. Inaugurováni budou Jaroslav Vomáčka za fakultu zdravotnických věd, Michal Šafář za fakultu tělesné kultury, Libuše Ludíková za pedagogickou fakultu, Zdeněk Pechal za fakultu filozofickou a Martin Kubala za přírodovědeckou fakultu. Akce bude přístupná veřejnosti. O den později na slavnostní akt naváže předávání čestných uznání autorům odborných knih a Cen rektora UP studentům v aule pedagogické fakulty. V 15 hodin tradičně připomenou znovuobnovení Univerzity Palackého zvony olomouckých kostelů sv. Mořice, sv. Michala a sv. Václava.

Za zábavou na AFOkino a ples

Středeční večer nabídne fascinující rodinnou podívanou z dílny proslulé BBC, která se stala diváckým hitem číslo jedna na loňském Academia Film Olomouc. „Sami se během projekce můžete přesvědčit o tom, jak tvůrci fenomenální Divoké Afriky nebo hlodavčího westernu Pidiobři 3D znovu posunuli technologickou laťku o level výš,“ láká Ondřej Čížek z AFO týmu. Projekce proběhne od 18 hodin v Kině Metropol.

Oslavy vyvrcholí v sobotu 24. února Reprezentačním plesem Univerzity Palackého v NH Collection Olomouc Congress. Večerem provede Petra Němečková, hudbu k tanci zajistí swingová kapela Zatrestband a videodiskotéka. Hlavním hudebním hostem bude kapela Mňága a Žďorp.

Více na www.akademickytyden.upol.cz.