Cenu Pelikán dostane novinář Jolyon Naegele

Jolyon Naegele, novinář a politický analytik, redaktor československého vysílání Hlasu Ameriky.
Zdroj: Televize Noe
Neděle 1. prosinec 2019, 8:00 – Text: Milada Hronová

Americký novinář a politický analytik, redaktor československého vysílání Hlasu Ameriky Jolyon Naegele, obdrží 5. prosince v prostorách FF Cenu Pelikán. Ocenění časopisu Listy dostane za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog.

Jolyon Naegele převezme Cenu Pelikán ve čtvrtek 5. prosince v 17:30 v posluchárně Václava Havla katedry politologie a evropských studií FF. Získá ji za dlouholetou žurnalistickou práci pro obnovení demokracie v Československu a podporu československé demokratické opozice. Bezprostředně po jejím předání se uskuteční debata s názvem Zpochybňování jistot, nebo přesvědčování přesvědčených? – Média před rokem 1989 a dnes. Kromě laureáta v ní vystoupí spisovatel, novinář a překladatel Jaroslav Veis, politoložka Vladimíra Dvořáková a amerikanista, bývalý rektor Univerzity Palackého a Středoevropské univerzity v Budapešti Josef Jařab. Diskuzi bude moderovat Patrik Eichler.

Jolyon Naegele se narodil v New Yorku, od mládí se ale zajímal o Evropu, zejména o Československo a také o Balkán. V šestnácti letech napsal slohovou práci o Alexandru Dubčekovi, v roce 1973 poprvé navštívil Prahu, později se také naučil česky. Studoval mezinárodní vztahy na univerzitách v New Yorku a Washingtonu. V roce 1980 se přestěhoval do Vídně, kde v letech 1984 – 1994 působil jako zpravodaj Hlasu Ameriky. Natočil rozhovory s Václavem Havlem, Alexandrem Dubčekem i kardinálem Františkem Tomáškem. Později pracoval v rádiu Svobodná Evropa/Svoboda, od roku 2003 působil 14 let v Prištině jako ředitel Úřadu pro politické záležitosti Mise OSN v Kosovu.

Cena Pelikán je pojmenována po Jiřím Pelikánovi (1923 – 1999), olomouckém rodákovi, jedné z předních osobností Pražského jara 1968 a od roku 1979 prvním „československém“ poslanci Evropského parlamentu. Cena je udělována osobnostem, které naplňují ideál časopisu Listy, prosazují hledání pravdy v otevřeném a demokratickém dialogu, přitom však neváhají vystupovat proti společenskému zlu, a to ani za cenu osobních obětí či ztráty popularity. Časopis Listy založil Jiří Pelikán v roce 1970, pravidelně začal vycházet od roku 1971, v římském exilu.

Více o Ceně Pelikán ZDE.  Pokud se chcete seznámit s oceňovaným novinářem, můžete si pustit aktuální pořad, který s ním natočila Televize Noe ZDE.