Do Olomouce se již potřinácté sjedou tělocvikáři z celé země

Z předchozího ročníku setkání.
Ilustrační foto: Martin Višňa
Pátek 19. srpen 2022, 8:00 – Text: Martin Višňa

Na závěr letních prázdnin připravila Fakulta tělesné kultury UP třináctý ročník pracovního setkání učitelů a dalších pracovníků v oblasti tělesné výchovy Těloolomouc, které nabídne množství inspirace nejen pro školní výuku. Připravený program ve dnech 25.–27. srpna absolvuje na čtyři sta účastníků.

„Za takový zájem jsme nesmírně rádi. Je přitom vidět, že je po tomto setkání po dvou letech proticovidových opatření a navzdory zvýšení cen hlad, přihlášky jsme uzavřeli podstatně dříve než u předchozích ročníků,“ uvedl garant akce Dušan Viktorjeník z katedry sportu. Zároveň připomněl, že se tělocvikáři měli v Olomouci setkat právě už vloni, kvůli epidemii covidu-19 ale bylo rozhodnuto o přesunu na letošní rok.

Na čtyři stovky přihlášených účastníků čeká nabitý program sestávající především z praktických, ale i teoretických lekcí vedených nejen odborníky z pořádající fakulty. „Z evaluace víme, že poptávka je zejména po bazálu, to jsou pohybové hry, gymnastika, atletika a plavání. Nechystáme tedy žádné převratné novinky. Zajímavé ale pro účastníky určitě bude to, že přijede zakladatel Těloolomouce Ferdinand Mazal, který je průkopníkem výuky pohybových her ve školní tělesné výchově a připravil pro nás dvě lekce. Zajímavá a podnětná bude jistě i diskuze účastníků s řediteli základních a středních škol a poměrně velký prostor bude věnován i problematice začleňování žáků se speciálními potřebami do výuky, a to v rámci teoretických i praktických lekcí,“ přiblížil Dušan Viktorjeník.

Kromě pracovní části program zahrnuje i společenský večer, cyklovýlet po okolí či komentovanou prohlídku Olomouce, čtvrteční zahájení akce zpestří svým vystoupením gymnastky SK UP.

Středobodem třináctého ročníku Těloolomouce bude Aplikační centrum BALUO v areálu FTK UP v Neředíně, jednotlivé lekce proběhnou ale také v tělocvičně Hynaisova a v prostorách Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické E. Pöttinga a ZŠ Olomouc, tř. Spojenců 8.

Pracovní setkání Těloolomouc je tradiční akcí fakulty tělesné kultury, na níž si nejen učitelé tělesné výchovy vyměňují zkušenosti již od roku 1995. Letošní ročník připomene i nedávné 30. výročí vzniku fakulty. Více o akci je k dispozici na www.teloolomouc.upol.cz.