Do univerzitní knihovny chodí stále více čtenářů

Ilustrační foto: Milada Hronová
Pondělí 19. listopad 2018, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Zatímco jiné knihovny si stýskají nad klesajícím počtem čtenářů, návštěvnost Knihovny Univerzity Palackého ve Zbrojnici láme rekordy. Míří sem v posledních měsících až o pět tisíc návštěvníků víc než v minulých letech. Roste i návštěvnost noční studovny a statistika vypůjčených knížek.

„Letošní viditelný nárůst počtu návštěvníků Zbrojnice bezesporu souvisí s návratem filozofické fakulty a jejich studentů a akademiků do rekonstruovaných budov, ale určitě přispěly i jiné faktory,“ říká ředitelka knihovny Helena Sedláčková.

Připomíná hned několik kroků, které knihovna v poslední době udělala, aby zvýšila komfort čtenářů. „Rekonstruovali jsme časopiseckou studovnu. Původně zde byl sál zaplněný regály se schránkami na časopisy, stoly, počítači. Tento prostor postupně přebudováváme na tzv. common space. Pro studenty jsme pořídili nová akustická křesla a pohovky. Vybudovali jsme odpočivné pódium s kobercem a polštáři a s dostatkem zásuvek na dobíjení mobilů a notebooků. K dispozici mají i pohodlná počítačová hnízda a dokončujeme instalace nových počítačů.  Časopisy jsou nově přehledně uložené v dřevěných šanonech a studenti je znovuobjevili a chodí si je do časopisecké studovny zase číst,“ vypočítává ředitelka.

Časopisecká studovna navíc nově slouží jako multifunkční prostor, který se dá využít pro pořádání besed nebo výstav. V těchto dnech si tam příchozí mohou například prohlédnout expozici o novinářce Mileně Jesenské A Retrospective.

Více lidí chodí i do Knihovny Britského centra, která se přestěhovala z rektorátu do Zbrojnice, a vzrůstá i zájem o noční studovnu. „Nabízíme i možnost, kterou jsme okoukali v severských knihovnách, proslulých svou vlídností k návštěvníkům, a sice půjčovat si prezenční knihy právě do noční studovny. Myslím, že za větším zájmem o služby knihovny se projevuje naše soustavná snaha vytvořit co nejvíce uživatelsky přívětivé prostředí pro studium. V posledních čtyřech letech jsme přidali mnoho nových služeb a různých vychytávek od půjčování flash disků, nabíjecích kabelů, deštníků až po dětský koutek. Instalovali jsme tzv. charging point k dobíjení mobilů, tabletů, notebooků. Pořídili jsme myčku na hrnky a nádobí, které mají studenti volně k dispozici u varných konvic a mikrovlnek na třech místech knihovny Zbrojnice,“ dodává Helena Sedláčková.

Jak připomíná, Knihovnu Univerzity Palackého samozřejmě nepředstavuje pouze ta ve Zbrojnici s největší výpůjčkou, patří k ní dalších šest fakultních knihoven, snažících se o svůj hlavní cíl – aby se v nich všem návštěvníkům co nejlépe studovalo i pobývalo.

Tabulky s návštěvností najdete ZDE.