Fakulta tělesné kultury oceňovala a loučila se s halou

Foto: Adéla Vymazalová
Středa 20. březen 2024, 8:00 – Text: Martin Višňa

Plesem FTK se Fakulta tělesné kultury UP rozloučila se současnou podobou Sportovní haly UP, kterou brzy čeká dlouho připravovaná rekonstrukce. Během večera se na hrací ploše mezi tribunami nejen tančilo a zpívalo, ale také předávaly ceny. Oceněni byli inspirativní učitelé a absolventi, autoři významných vědeckých publikací i úspěšní sportovci.

Putovní pohár pro nejinspirativnějšího pedagoga – fakultního Ámose, kterému dal podobu olomoucký sochař Jan Dostál, převzala z rukou rektora UP Martina Procházky vedoucí katedry sportu Soňa Formánková. „Nevím, jestli to umím úplně vyjádřit. Ale vyvolává to ve mně tichý a velmi milý vnitřní pocit spokojenosti a radosti. A tetelím se,“ reagovala na ocenění. „Čím jsem si to zasloužila? Nejspíš je poznat, že tu práci miluji, že mám ráda lidi. A asi svoje udělal i můj temperament, trocha toho herectví a že se s tím moc akademicky nepářu.“ Portrét Soni Formánkové jsme v Žurnálu přinesli již dříve, přečíst si jej můžete zde.

Na druhém místě v anketě, v níž hlasovali studenti absolventských ročníků, skončil Jan Bělka, taktéž z katedry sportu, a třetím nejinspirativnějším pedagogem byl vyhlášen Michal Šafář z katedry společenských věd v kinantropologii, který fakultu v posledních letech vede jako její děkan.

Ocenění během plesu převzali také autoři odborných článků publikovaných v 25 % nejlepších časopisů v dané oborové kategorii (Q1). Cenu na pódiu obdržela Sunwoo Lee z Institutu aktivního životního stylu za studii o využívání digitálních technologií a well-beingu u starších dospělých před pandemií covidu-19 a během ní a Tomáš Vyhlídal z katedry aplikovaných pohybových aktivit za práci zaměřenou na srovnání spánku u dospělých, kteří v dětství onemocněli akutní lymfoblastickou leukémií, a u zdravých vrstevníků.

Potlesku účastníků plesu si mohli užít také ocenění úspěšní sportovci plavkyně Barbora Janíčková, šermíř Jakub Jurka a Tomáš Raděj věnující se raftingu. Pódium během večera na chvíli patřilo i zajímavým absolventům, kteří ke svým profesním či sportovním úspěchům vykročili právě z FTK. Fakulta tak navázala na nedávnou oslavu 30 let, kde byli ve spolupráci s projektem Bez frází představeni první absolventi, jejichž medailonky se staly základem tehdy založené fakultní zdi slávy. „Tito absolventi mohou být neformálním vzorem a inspirací pro naše současné studenty,“ přiblížil děkan Michal Šafář.

Cenu v hale předal mimo jiné krasobruslařské trenérce Barboře Pradeaux, která žije v australském Sydney, Lucii Machové, sportovní fyzioterapeutce a člence olympijského medical týmu, nebo Romanu Urbářovi, který je CEO a ředitelem marketingu a komunikace Českého florbalu.

Ples FTK byl stylovou rozlučkou se současnou podobou Sportovní haly UP. Večerem mezi tribunami provedl sportovní moderátor České televize a bývalý reprezentant v kanoistice, absolvent FTK David Knebel, o hudbu k tanci i poslechu se postarala kapela Old School a DJ René Jančík, nechybělo profesionální taneční vystoupení pod vedením Pavla Grepla, doktoranda FTK. Ples vyvrcholil o půlnoci symbolickým odpískáním haly.

„Z toho, co jsem viděl, a z bezprostředních vazeb mám radost. Účastníci se dobře bavili a odcházeli velmi spokojení,“ dodal k večeru děkan Michal Šafář s tím, že ples navštívilo přes 1200 lidí, z valné většiny současných studentů a absolventů.

Obsáhlou fotogalerii z plesu si můžete prohlédnout na Facebooku FTK zde.

Ples FTK však není jediný společenský večer, kterým Fakulta tělesné kultury UP přispěla k letošní plesové sezoně. Na sobotu 6. dubna chystají studenti katedry rekreologie Rekrefest, jehož součástí je i Rekre (p)les (viz zde), a o týden později v pátek 12. dubna proběhne v BEA centru Karneval APA s tématem Mezi hvězdami (více zde).