Kotík završil letošní ročník festivalu MusicOlomouc COMPOSERS!!

Foto: Petra Kožušníková
Pondělí 20. listopad 2023, 13:36

Patnáctý ročník festivalu soudobé hudby MusicOlomouc v pondělí 13. listopadu vyvrcholil koncertem Kotík!!, na němž vystoupil skladatel a flétnista v jedné osobě, Petr Kotík, Ostravská banda a jako hosté Irena Troupová (soprán), Hana Kotková (housle), Martin Opršál (perkuse) a Marek Keprt (klavír).

V potemnělém Atriu Uměleckého centra Univerzity Palackého v krátkosti přivítal posluchače ředitel festivalu Marek Keprt. Po něm si vzal slovo Petr Kotík, který složil poklonu Univerzitě Palackého za pořádání festivalu. Poznamenal, že osobně ve světě nezná žádnou univerzitu, která by festival soudobé hudby pořádala. Poté se s posluchači podělil o svůj přístup ke kompozici soudobé hudby a krátce přiblížil skladby první části večera. Vysvětlil jim, že sólový nástroj nemusí být vždy zcela slyšet, což vtipně přirovnal k zastínění nedaleko jdoucích přátel přijíždějícím nákladním autem.

Koncert zahájila skladba Antonio/Collage (2023), která sice měla premiéru již v březnu tohoto roku, ale autor se netajil tím, že ji ještě večer před koncertem upravoval. Dílo bylo komponováno pro sólové perkuse se vstupem houslí a doprovodem lesních rohů (hráči z MFO jako hosté).

Ve druhé skladbě se představil olomoucký klavírista Marek Keprt opět s houslistkou Hanou Kotkovou. Dílo nese příznačný název Two in One (2012–2022) a skutečně se jedná o spojení klavírní skladby Piano Piano a houslové Strings and Lines: Impartial Movement do jedné. Barevné tóny sólových nástrojů byly doplněny nepravidelnými kapkami deště dopadajícími na skleněnou střechu, což umocňovalo napínavou linii skladby.

Po krátké pauze opět promluvil autor, aby uvedl poslední dílo večera. Skladba Many Many Women Plus (1971–78, 2021) trvá v celém rozsahu až šest hodin. Posluchači si vyslechli pouze krátký výsek skladby, která sestává ze tří děl Many Many Women, There is Singularly Nothing a Drums. Ve skladbě pro soprán, dvě příčné flétny, dvě trubky a bicí na sebe nejvíce pozornosti poutal právě sopránový part v podání Ireny Troupové. Na místo prvního flétnisty usedl sám autor.

Po tichém závěru skladby nastal hlasitý potlesk, jenž si autor i interpreti zajisté zasloužili. Nyní návštěvníkům nezbývá než se těšit na další ročník festivalu. Co asi přinese?

Kateřina Dykastová, studentka katedry muzikologie FF UP