Krajanské spolky v Austrálii obdrží knihu historika UP Pavla Kreisingera

Autor knihy všech třicet výtisků ještě před odesláním do Austrálie podepsal a opatřil věnováním. Foto: archiv Pavla Kreisingera
Pondělí 5. říjen 2020, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Při příležitosti 100. letého výročí československo-australských diplomatických vztahů si generální konzulát v Sydney objednal třicet výtisků knihy Pavla Kreisingera z katedry historie FF UP. Monografie s názvem Češi a Slováci v Austrálii v 1. polovině 20. století a jejich účast ve světových válkách nyní již s podpisem a věnováním autora míří do Austrálie.

„Přeji knize šťastný let z Prahy do Sydney. Doposud jsem na ni měl ohlasy zejména v odborných kruzích u nás a na Slovensku, a to prostřednictvím několika pozitivních recenzí. Ohlasů od  ´protinožců´ si tedy velmi vážím a těší mě, že se naše zastupitelské úřady rozhodly objednat relativně velký počet výtisků a dát ho k dispozici zájemcům o dějiny československo-australských vztahů,“ uvedl Pavel Kreisinger. Doplnil, že díky vstřícnosti Nakladatelství Academia, které knihu vydalo, mohl všech třicet výtisků ještě před odesláním opatřit podpisem a věnováním.

Za generální konzulát v Sydney potvrdila spolupráci s Univerzitou Palackého Hana Flanderová, když uvedla, že knihy pro tamní krajanské spolky objednala jako výborný zdroj informací.

„V  Australském svazu je aktuálně činných patnáct spolků. Nacházejí se ve všech šesti státech a také na území hlavního města. S Univerzitou Palackého jsme v kontaktu již delší dobu, právě s odkazem na její zájem o osudy Čechů a Slováků v Austrálii a o historii krajanských spolků Čechů v ´Zemi klokanů´. Mám v plánu poslat knihu každému z nich, včetně českých a slovenských škol,“ uvedla. Monografie byla doposud dostupná pouze v Australské národní knihovně v Canbeře, a to jediným výtiskem.

Stoleté výročí československo-australských diplomatických vztahů si v Austrálii připomínali již koncem loňského listopadu a konzulka Hana Flanderová připomněla, že původní představy o našem století v Austrálii narušila koronavirová pandemie. „V plánu jsme měli řadu akcí. Bohužel se uskutečnit nemohly. A protože v Austrálii situace zdaleka není v normálu ani dnes, budeme knihy zasílat všem poštou. K dispozici bychom je měli mít k 28. říjnu. I tak stále věříme, že se s našimi krajany budeme moci potkat co nejdřív,“  řekla.

Monografie Pavla Kreisingera se věnuje československým krajanům pobývajícím v Austrálii za první i druhé světové války. Zachycuje válečné osudy Čechoslováků, kteří na vzdálený kontinent odcestovali v době předválečné či meziválečné, ale také těch, kteří se zde ocitli až po Mnichovu nebo po 15. březnu 1939 – mezi ně patřili především českoslovenští Židé. Na základě domácích i zahraničních archivních pramenů kniha popisuje, v jakém rozsahu se naši občané v Austrálii účastnili akcí na podporu prvního (1914 – 1918) a hlavně druhého (1939 – 1945) zahraničního odboje, včetně náboru do československé vojenské jednotky na Středním východě nebo účasti Čechoslováků přímo v australské armádě. Přispívá tak k dosud poměrně málo prozkoumané oblasti, již přitom rozhodně stojí za to věnovat další pozornost.