Univerzita Palackého prošla v těchto dnech náročným hodnocením Mezinárodního evaluačního panelu, který se zaměřuje mimo jiné na oblast zvyšování kvality výzkumného prostředí, na společenský přínos vědecké práce univerzit nebo na strategii rozvoje vědeckovýzkumných institucí. Návštěva panelu složeného z odborníků ze zahraničních univerzit byla součástí národního hodnocení výzkumných organizací, které probíhá jednou za pět let a jehož cílem je zvyšování konkurenceschopnosti českých vysokých škol v oblasti vědy a výzkumu.
Mezinárodní evaluační panel je složený z nezávislých a renomovaných odborníků z různých vědeckých oblastí. UP hostila deset hodnotitelů, kteří do Olomouce přijeli z univerzit ve Francii, Rakousku, USA, Portugalsku, Polsku, Slovinsku a Maďarsku. Členové panelu během třídenního programu navštívili všech osm fakult a vysokoškolský ústav univerzity, hovořili s rektorem, s prorektory, děkany, proděkany, ale i s dalšími akademiky a odbornými vědeckými či administrativními pracovníky. Prohlédnout si také mohli výukové prostory, laboratoře či přístrojové vybavení pracovišť.
Samostatný blok byl věnovaný setkání hodnotitelů se dvěma desítkami studentek a studentů doktorských studijních programů napříč fakultami. Mladí vědci mohli s panelisty otevřeně hovořit o svých zkušenostech získaných na UP, o podpoře juniorní vědy ze strany univerzity, rovněž o možnostech zapojení se do výzkumu či o příležitostech k získání zaměstnanecké pozice na univerzitě po dokončení doktorského studia.
„Hodnotitelé měli k dispozici čtyřsetstránkovou sebeevaluační zprávu, na jejíž přípravě se podílely všechny součásti naší univerzity. Hodnocení členů panelu je velmi komplexní a zaměřené především na to, jaké u nás dokážeme vytvořit podmínky pro vědu a výzkum. Zajímali se například o to, z jakých zdrojů získáváme finance na vědu, jak je přerozdělujeme, o každodenní management kateder a ústavů, zda a jak se věnujeme oblasti popularizace vědy a podobně,“ popsala Kateřina Dočkalová z oddělení koncepce a podpory výzkumu UP, která měla organizaci návštěvy Mezinárodního evaluačního panelu na starosti.
Na základě výsledků hodnocení, které budou oficiálně oznámeny na jaře příštího roku, se může UP v příštím pětiletém období ucházet o institucionální podporu pro oblast vědy a výzkumu ze strany Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. „Získáme ale také důležitou zpětnou vazbu a doporučení, na které oblasti se máme více zaměřit, abychom se mohli kontinuálně zlepšovat. Poděkování si určitě zaslouží všichni zaměstnanci univerzity, kteří pomáhali zpracovat sebeevaluační zprávu a kteří se také věnovali hodnotitelům v průběhu jejich návštěvy. Z hlediska podpory vědy a výzkumu na naší univerzitě je pro nás výsledek hodnocení velmi důležitý a já děkuji všem kolegům, že si to uvědomují a udělali pro náš společný úspěch maximum,“ doplnil rektor UP Michael Kohajda.