Montaignovu cenu získal na FF gymnazista Matyáš Urban

Soutěž o Montaignovu cenu i překladatelská soutěž má své vítěze.
Fotogalerie: Milada Hronová
Pátek 31. leden 2020, 8:39 – Text: Milada Hronová

Matyáš Urban, student pražského Gymnázia Jana Keplera, zvítězil v soutěži o Montaignovu cenu. Ocenění získal za esej s názvem Metamorfózy štěstí a zvrácená radost.

První ročník soutěže o Montaignovu cenu vyhlásila loni na podzim katedra romanistiky FF UP ve spolupráci s literárním portálem iLiteratura.cz a časopisem Host. Soutěž o nejlepší studentský esej věnující se románským literaturám je určena studentům středních a vysokých škol.

„Úkolem studentů bylo napsat esej o románských literaturách, tedy španělské, francouzské, italské a portugalské, který by byl vtipný, zajímavý a měl by originální pohled na literaturu. Příspěvek Matyáše Urbanova z Gymnázia Jana Keplera nás zaujal vynikajícím stylem, přesností analýzy i schopnosti identifikovat nosné pasáže k analýze,“ uvedla členka odborné pětičlenné poroty Kateřina Ritterová z katedry romanistiky. „Věnoval se tomu, zda v textech o postavách, které propadly lhostejnosti a nicotě, lze najít momenty štěstí a jakým způsobem se tyto momenty projevují v literatuře,“ dodala.

Do soutěže přišlo jedenadvacet prací, z nichž šestnáct bylo středoškolských, jeden soutěžící je studentem bakalářského studia a čtyři práce dorazily od autorů, kteří jsou posluchači navazujícího magisterského studia.

„Drtivá část prací byla velmi zajímavá. Třetina z těch, které k nám doputovaly ze středních škol, pochází právě z Gymnázia Jana Keplera,“ řekla Kateřina Ritterová a dodala, že většina esejů zaujala porotu svou originalitou. „Je potěšující, že vysokou úroveň lze hodnotit právě u prací studentů středních škol, dokonce v mnoha ohledech jsou srovnatelné s tvorbou vysokoškoláků. Pro nás je to dobré znamení, protože se v příštích letech můžeme patrně těšit na to, že k nám přijdou další posluchači, kteří budou zaujati pro románské literatury a kteří se o nich budou umět krásně vyjadřovat,“ doplnila.

Mohla by to být například Barbora Novotná z Gymnázia Vysoké Mýto, která si ze soutěže o Montaignovu cenu odvezla čestné uznání za esej Odkud se berou ořechy. Její práce pětičlennou komisi zaujala především originálním přístupem a zajímavým jazykem.

Z čestného uznání se může těšit i Polina Tarasová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která jej získala v kategorii studentů navazujících magisterských programů, a to za esej Pesimistický Pirandelo. Porotu tento esej zaujal především svou interpretační odvahou a bystrými postřehy. „Autorka příspěvku vystavuje určité paralely mezi Pirandelovou skepsí a roztříštěností na jedné straně a vývojem literatury na straně druhé,“ vysvětlila Kateřina Ritterová a dodala, že jedinou kategorií, v níž se komise rozhodla letos cenu neudělit, je sekce studenti bakalářského studia, do níž přišla pouze jedna práce.

Společně s vyhlášením soutěže o Montaignovu cenu vyhlásila filozofická fakulta i výsledky překladatelské soutěže, kterou pro středoškolské studenty vyhlašuje s Gymnáziem Olomouc – Hejčín.

I tentokrát se jí zúčastnili žáci vyššího stupně gymnázií a středních škol. Studenti překládali texty z němčiny, angličtiny, ruštiny, španělštiny a francouzštiny a jejich úspěch závisel nejen na dobré znalosti cizího jazyka, ale i na vynikajícím ovládnutí češtiny. Letos se soutěže zúčastnilo 112 soutěžících z 19 škol a držitelé prvních míst získali i finanční odměnu.

Montaignova cena

*Hlavní ocenění: Metamorfózy štěstí a zvrácená radost. Matyáš Urban, student Gymnázia Jana Keplera Praha. * Čestné uznání: Odkud se berou ořechy.  Barbora Novotná, studentka Gymnázia Vysoké Mýto. * Čestné uznání: Pesimistický Pirandelo. Polina Tarasová, studentka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Praha.

Překladatelská soutěž

*Angličtina – 1. místo Jakub Szymsza, Cyrilometodějské gymnázium Prostějov. *Němčina – 1. místo Alžběta Stavělová, Gymnázium Hejčín Olomouc. Francouzština – 1. místo Daniela Petřeková, Gymnázium Šternberk. *ŠpanělštinaMichaela Ťupová, Gymnázium Zábřeh. *RuštinaFilip Novotný, Gymnázium Kojetín.