Na debatě představí knihu, která vyzývá k přemýšlení o střední Evropě

Foto: MUO
Středa 3. listopad 2021, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Revize střední Evropy. Proč o budoucnosti Evropy rozhoduje středoevropský region. Tak nazvaly svou knihu analýz, úvah a esejů dvě výrazné osobnosti politické a diplomatické scény Rakouska Erhard Busek a Emil Brix. Knihu, která se bytostně dotýká geografického prostoru, v němž žijeme, zprostředkovává českému čtenáři Středoevropské fórum Olomouc (SEFO) a vydává Univerzita Palackého. Představí ji 9. listopadu.

„Oba autoři napsali v roce 1986 knihu Projekt střední Evropa. Po třiceti letech se tito dva ´advokáti ideje střední Evropy´ rozhodli zaměřit na tento region ještě jednou. Pečlivě revidují své vize a objevují tak nové reflexe střední Evropy současné a snad i té budoucí. V knize velmi erudovaným a zároveň přístupným způsobem diskutují zásadní témata měnící se geopolitické a ekonomické reality našeho kontinentu. Eseje osvětlují mnoho tušených, ale také nepředpokládaných historických, sociálních, kulturních a politických kontextů tohoto regionu a nechybí ani téma vztahů mezi střední Evropou a Ruskou federací či Evropskou unií,“ vysvětlila překladatelka knihy a absolventka Filozofické fakulty UP Zuzana Henešová z Muzea umění Olomouc.

České uvedení knihy se uskuteční 9. listopadu v 17 hodin a jeho součástí bude veřejná debata s hosty. Autory knihy doplní Jiří Lach z katedry politologie a evropských studií FF a moderátorkou besedy bude germanistka Ingeborg Fialová. Místo besedy je symbolické: učebna Václava Havla na FF UP. Simultánní tlumočení z němčiny bude zajištěno.

Publikace je prvním svazkem nové edice Fórum, která vzniká jako součást projektu Středoevropského fóra Olomouc založeného Muzeem umění Olomouc. „Univerzita Palackého je v rámci projektu SEFO jedním z hlavních partnerů muzea, proto byla i odborná spolupráce na edici spolu s vydavatelstvím univerzity jasnou volbou,“ dodala Zuzana Henešová.

Ředitel Vydavatelství Univerzity Palackého Aleš Prstek si od vzniku středoevropské edice slibuje, že bude tuzemským čtenářům přinášet zásadní aktuální texty, které se vztahují k regionu a které doposud na českém knižním trhu chyběly. „Moje představa je taková, že se ediční radě edice Fórum podaří vytipovat ještě ´mokrá´ díla ze zemí jako je Slovinsko, Rumunsko či Maďarsko a ta přeložíme pro české čtenáře. Tematicky i žánrově je řada poměrně otevřená, ale měly by v ní převažovat texty o vzájemném ovlivňování kultur,“ uvedl ředitel Vydavatelství UP.

Emil Brix má za sebou bohatou diplomatickou kariéru, mj. působil jako velvyslanec Rakouska v Londýně a v Moskvě. V současnosti je ředitelem vídeňské Diplomatické akademie. Erhard Busek je výrazná politická osobnost našich jižních sousedů. Působil mj. jako vicekancléř Rakouska, byl ministrem školství, poslancem i primátorem Vídně. V současnosti je předsedou představenstva vídeňského Institutu dunajského regionu a střední Evropy.