Nadační fond UP nabízí příležitost dalším talentovaným studentům

Grafika: Žurnál UP
Středa 7. únor 2024, 9:00 – Text: Ivana Pustějovská

Příležitost, prostředky a také znalosti nabízí talentovaným studentům a studentkám, kteří si chtějí vyzkoušet vedení vlastního vědeckého či uměleckého projektu, Nadační fond Univerzity Palackého. Nová, v pořadí již devátá výzva k podání žádostí o podporu bude otevřena od 12. února do konce 31. března.

Dlouhodobá a soustavná práce s talentovanými studenty patří k prioritám Univerzity Palackého. Aktivity NF UP jsou již několik let dobrým příkladem, že má tato snaha smysl. Studenti získávají nejen finance na stáže, literaturu nebo potřebné vybavení, ale i zajímavé know-how. Zájem o podporu bývá ze všech fakult, například v loňském roce tak mohlo devět úspěšných studentek a studentů z LF, PřF, CMTF, FTK a FZV využít na své projekty dohromady téměř tři čtvrtě milionu korun. Celkem již za dobu existence fondu dostalo možnost vyzkoušet si své schopnosti a naučit se něco nového více než pět desítek studentů a studentek UP.

„Peníze na podporu talentovaných studentů získáváme od firemních a individuálních dárců, také od významných příznivců, kterým leží na srdci jak rozvoj mladých talentů, tak celé společnosti. Generálním partnerem NF UP je již poněkolikáté Komerční banka. Projekty k podpoře vybírá správní rada fondu, důležitým kritériem je dopad projektu a aplikace v praxi,“ vysvětlil Jiří Rudolf, ředitel NF UP.

Studenti, kteří v minulých letech podporu získali, svým kolegům doporučují, aby se o nabídku NF UP zajímali. Jak zdůrazňují, i když se jim nepovede uspět napoprvé, neměli by rezignovat. „Troufám si říct, že jsem si díky výzvám NF UP utřídila myšlenky a dokázala přesně definovat svoje cíle. Díky finanční podpoře jsem pak měla možnost absolvovat dvě zahraniční stáže na prestižním mezinárodním pracovišti Institute of Science and Technology Austria v rakouském Klosterneuburgu v pracovní skupině profesora Jiřího Frimla a také nakoupit materiál, který jsem k realizaci svého projektu potřebovala. Uspět ve výzvě jsem se pokoušela několikrát, poprvé to nevyšlo. Nejprve jsem to brala jako obrovské osobní selhání, ale byl to právě tento neúspěch, co mě posunulo dál. Pro studenty je to zajímavá příležitost, která kromě finančních zdrojů na realizaci vlastního projektu přináší také cenné kontakty a příležitost rozvíjet své schopnosti a dovednosti prostřednictvím kurzů pořádaných Kariérním centrem UP,“ shrnula své zkušenosti Ludmila Včelařová z PřF.

Adam Matěj, její kolega ze stejné fakulty, pak připomněl, že práce na projektu rozšiřuje o možnosti pro budoucí uplatnění. „Do otevřené výzvy Nadačního fondu UP jsem se přihlásil, abych mohl rozšířit svůj výzkum a zkusil si zorganizovat vlastní projekt. První novou zkušeností bylo už samotné vymýšlení cíle a domluvení potřebné spolupráce a následné psaní krátkého návrhu. Hlavním cílem mého projektu, který byl finančně podpořen, byla tříměsíční stáž u profesora Hanse Lischky na Texas Tech University v americkém Lubbocku. Během té doby jsme navázali spolupráci na několika výzkumných projektech, kdy jsem se zaměřil na osvojení pokročilých výpočetních metod pod vedením právě tohoto pana profesora. O úspěchu navrženého výzkumného projektu svědčí i společná publikovaná práce v časopise Nanoscale. Mimo předpokládané výsledky a výstupy se mi podařilo díky výjezdu najít a domluvit si postdoktorální stáž na Georgetown University ve Washington, DC. Za sebe můžu všem mladým vědcům doporučit, aby si projekt zkusili napsat, a kdo ví, třeba jim otevře kariérní dveře, jako se to stalo mě,“ dodal Adam Matěj.

Studenti, kteří chtějí vědět podrobnosti, jak podat žádost, mohou využít webinář Uspějte ve výzvě Nadačního fondu UP, který se uskuteční 19. února od 13 do 14 hodin. „Žadatelé budou mít prostor položit otázky a konzultovat své projektové záměry. Účast na webináři vřele doporučujeme. Na webinář je potřeba se registrovat na portále Kariérního centra UP, událost najdete i na facebooku fondu. Studenti se na mne v průběhu výzvy mohou obracet samozřejmě i individuálně v rámci konzultací v Kariérním centru,“ řekla Katrin Stark, koordinátorka UP pro talentované studenty.

Registrační systém pro podávání žádostí bude zveřejněn na webových stránkách NF UP 12. února 2024. Podrobnější informace a znění výzvy najdete zde. Informace o Nadačním fondu Univerzity Palackého najdete na stránkách fond.upol.cz nebo na Facebooku.