Němčina a Olomouc patří k sobě, dokazují Olmützer Kulturtage

Festival nabídne i projekci filmu Tohle není Kalifornie.
Foto: Olmützer Kulturtage
Pondělí 1. duben 2019, 12:00 – Text: Ivana Pustějovská

Už popáté se letos budou konat Olomoucké dny německého jazyka. Akce, která se uskuteční od 3. do 13. dubna, chce přiblížit Olomoučanům kulturu německojazyčných zemí. Festival pořádá Vědecká knihovna v Olomouci ve spolupráci s Rakouským centrem UP, katedrou germanistiky filozofické fakulty a sekcí německého jazyka Ústavu cizích jazyků pedagogické fakulty.

Olmützer Kulturtage neboli Olomoucké dny německého jazyka jsou určeny jak žákům základních škol, pro které festival již tradičně pořádá řadu přednášek, projekcí a her v dopoledních hodinách, tak zájemcům z řad veřejnosti, kterou čeká program plný filmů, tance, autorských čtení, divadla i komentovaných procházek.

„Letošní ročník se vrací do historie. K výročí dvou výrazných milníků, jubileí ztráty a znovunabytí svobody, letům 1939 a 1989. Osmdesát let uplynulo od okupace a začátku druhé světové války a třicet let od revolučních událostí listopadu 1989. Téma Svobody bez hranic se odrazí ve všech programových blocích. V historických tématech i soudobé rebélii,“ uvedla Štěpánka Ištvánková, tisková mluvčí festivalu a absolventka německé filologie a filmové vědy na FF UP.

Přehlídku slavnostně zahájí 4. dubna v 16 hodin ve Vědecké knihovně vernisáž výstavy nazvané KomiX. „Současní čeští a němečtí autoři svobodného média komiksu představí svou tvorbu v kurátorském výběru Marka Rubce. Nejen nejmladší návštěvníci si pak budou moc sami vyzkoušet takový komiks vytvořit, a to v rámci workshopu vedeného kurátorem,“ připomíná Ištvánková.

Do Olomouce míří i autoři knih. Svůj román Bushaltestelle, který se zabývá generačními rozdíly a složitým vztahem matky a dcery, uvede spisovatelka Ulrike Anna Bleier (na fotografii Bernadette Jansen).

Autorské čtení nabídne i afghánský rodák žijící v Německu Hassan Ali Djan, který bude mluvit o tom, jak migranti hledají svobodu.

Program nabízí také filmová a divadelní představení. Ve spolupráci se spolkem Pastiche Film je připravena projekce celovečerního snímku Tohle není Kalifornie dokumentaristy Martena Persiela, který zpracoval autentické archivní záběry zachycující vzdor skateboardistů vůči společnosti NDR v 70. a 80. letech. Projekce bude 10. dubna od 19.30 ve filmovém sále Uměleckého centra UP.

„S odlehčením sobě vlastním se se všemi předsudky spojenými s rozdíly mezi Čechy a Němci vypořádá divadelní kabaret Das Thema. Ve spolupráci s Divadlem na cucky bude uvedena také inscenace Opletal, divadelní pátrání tří herců zaměřené na otázky národní identity a zkoumání příčin našich historických komplexů,“ vybírá z programu Štěpánka Ištvánková.

Hudební a taneční program reprezentuje dobová swingová tančírna za hudebního doprovodu česko-německé kapely Swing It (neděle 7. dubna, 19 hodin, Centrum pohybu, Sokolská 7) i ojedinělý večer elektronické hudby (5. dubna od 21.30) v krytu civilní obrany v Bezručových sadech. Hlavní hvězdou bude podle organizátorů německá DJ Solaris, rezidentka progresivního lipského klubu Institut für Zukunft (na snímku).

Kromě netradiční návštěvy krytu budou mít diváci v rámci Olomouckých dnů německého jazyka také možnost zažít studentské divadlo a literární čtení v prostorách odstavené tramvaje T3 poblíž plaveckého bazénu.

„Připravili jsme i komentované vycházky. V úterý 9. dubna se mohou zájemci vydat spolu s germanistou Viktorem Tichákem na procházku po olomouckém hřbitově v Neředíně, zaměřenou na významné německojazyčné osobnosti města. Završením festivalu bude komentovaná procházka po stopách zaniklých sudetských osad na Libavsku, která se uskuteční v sobotu 13. dubna. Průvodci budou předseda Okrašlovacího spolku Lubavia Jindřich Machala a historik Vědecké knihovny v Olomouci Jiří Glonek. Přítomni budou také němečtí pamětníci. Na místo výletníky zaveze historický autobus přímo z Olomouce,“ doplňuje Štěpánka Ištvánková.

Podrobný program a informace najdete ZDE