Olomoucká univerzita oslavila výročí vzniku i klasickou hudbou

Foto: Vojtěch Duda
Středa 6. prosinec 2023, 14:15

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva si vybrala Univerzita Palackého a Moravská filharmonie jako příležitost koncertu ke 450. výročí vzniku univerzity v Olomouci. Koncert byl zároveň součástí 18. ročníku olomouckého festivalu současné hudby Opera Schrattenbach.

Na úvod zazněla hymna České republiky, po které následoval projev rektora Univerzity Palackého Martina Procházky a projev matematičky a horolezkyně Diny Štěrbové. Univerzitě k jejímu výročí požehnal olomoucký biskup mons. Josef Nuzík. Před samotným začátkem koncertu zazpíval Komorní pěvecký sbor Ateneo pod taktovkou Pavla Režného studentskou hymnu Gaudeamus Igitur.

Začátek koncertu patřil premiéře čtyřvěté skladby Templum Honoris od skladatelů aktivně působících na pedagogické a filozofické fakultě místní univerzity v podání Moravské filharmonie pod vedením Tomáše Braunera. Každá část byla stejně osobitá jako její skladatel. Úvodní Maestoso složil Jan Vičar (* 1949) z katedry muzikologie. Do celé skladby nás vnesly slavnostní fanfáry, které vyvolaly napětí a očekávání, jak bude celá skladba pokračovat. Dovádivá druhá část Honoris cupiditas Tomáše Hanzlíka (* 1972) z katedry hudební výchovy se nesla v neobarokním stylu. Následující Désir Marka Keprta (* 1974) z katedry muzikologie byla ukázkou využití nejen různých hudebních nástrojů, ale i hudebníků samých. Ve skladbě použil Keprt lidský hlas v rozdílných podobách – šepot, výkřiky. Poslední část Munificentia Víta Zouhara (* 1966) z katedry hudební výchovy byla vyvrcholením celé skladby. Posluchačsky poutavá byla kombinace tečkovaného rytmu s rovným.

Druhou skladbou koncertu byl Houslový koncert č. 7 C dur, op. 11 absolventa olomoucké univerzity Antonína Vranického (1761-1820). Na sólové hře Hany Kotkové musíme ocenit její perfektně nacvičený technický výkon. Bohužel jsme ale mohli zaznamenat neadekvátní zvolení tempa jednotlivých částí koncertu. Výkon orchestru i sólistky nevyvolal pocit dostatečného zaujetí skladbou.

Poslední skladbou celého koncertu byla Symfonie č. 1 f moll, op. 10 Dmitrije Šostakoviče. Zde se orchestr Moravské filharmonie ukázal v plné síle a dokázal využít potenciálu živelné skladby, která ukončila tento významný a slavnostní večer.

Publikum zcela zaplněné Reduty ocenilo výkon orchestru i sólistů dlouhým potleskem.

Bc. Michaela Dvořáčková, studentka oboru Učitelství hudební výchovy pro střední školy a 2. stupeň základních škol a Učitelství dějepisu pro střední školy a 2. stupeň základních škol