Pravoslavná církev Gruzie v éře stalinismu

Čtvrtek 20. duben 2023, 11:07 – Text: G. Lursmanashvili

Katedra církevních dějin a církevního práva zve srdečně na přednášku Gurama Lursmanashviliho ze Sulkhan-Saba Orbeliani University v Tbilisi, Gruzie: The Orthodox Church in the Soviet Union during the Reign of Stalin

Místo: přednáška se uskuteční v UN-08, CMTF Univerzitní 22

Online přenos:  přednášku lze sledovat i online: https://cesnet.zoom.us/j/94346238329

Anotace přednášky:

Joseph Stalin played a massive role in developing Orthodox Christianity in the Soviet Union. It is essential to note that During World War II, Stalin realized he could use his knowledge and experience in religion to benefit the Soviet Union. The purpose of the lecture is to discuss how Stalin's Policy affected the Church - on the one hand, the using of the Church as a political instrument and, on the other hand, to describe the impact of Stalin's ecclesiastical policy on modern Orthodox circumstances.

Další přednáška z této série:  The Orthodox Church of Georgia, after the collapse of the Soviet Union se uskuteční 27. dubna v UN-KCD, CMTF UP - Univerzitní 22

Jste rovněž srdečně zváni.

Guram Lursmanashvili je asistentem Sulkhan-Saba Orbeliani University, Tbilisi v Gruzii.