Premiérová zimní škola je v polovině, čínští studenti jsou nadšeni

Výuka se koná na právnické fakultě.
Foto: Eva Hrudníková, Robin Rijnbeek
Pondělí 26. únor 2018, 9:00 – Text: Eva Hrudníková

Týden výuky a poznávání Olomouce a České republiky mají za sebou účastníci premiérového ročníku zimní školy. Druhý týden je ještě čeká. Winter School of Leadership připravilo zahraniční oddělení UP spolu s právnickou fakultou pro dvacítku studentů ze South-West University v čínském Čchung-Čchingu.

Podnět k uspořádání zimní školy vzešel z čínské strany. Zázemí poskytla právnická fakulta. „Univerzita v Čchung-Čchingu je partnerskou školou naší univerzity. A právě zimní škola by měla tyto vztahy ještě posílit a prohloubit,“ řekl Martin Faix, proděkan pro zahraniční záležitosti PF UP. Vzhledem k tomu, že čínští studenti jsou z nejrůznějších fakult South-West University, je zaměření zimní školy multioborové. „Na organizaci a výuce se podílí hned několik pracovišť univerzity. Jednotlivé bloky jsme zaměřili na problematiku leadershipu například v oblastech vlády, práva, podnikání, vzdělávání nebo zdraví,“ nastínil Martin Faix.

Přednášku pro čínské studenty si připravili například Jaroslava Kubátová z katedry aplikované ekonomie FF UP, Christopher Medalis, expert na internacionalizaci z rektorátu UP, Ivana Oborná z lékařské fakulty, Huang Xiaoming, ředitel Konfuciova institutu při UP nebo odborníci z katedry mezinárodního a evropského práva PF UP Martin Faix, Ondrej Hamuľák a Václav Stehlík. Absolventi Winter School of Leadership získají tři mezinárodně uznávané ECTS kredity.

Ohlasy z prvního týdne jsou od studentů velmi pozitivní. „Oceňují mezinárodní tým lektorů, různé úhly podhledu na problematiku. Z Česka jsou doslova nadšeni. Vzali jsme je na prohlídku Olomouce, viděli už i Prahu. Užili si typický večer v moravské hospůdce,“ vyjmenoval Robin Rijnbeek ze zahraničního oddělení UP, který se na organizaci zimní školy podílí. Podle něj jsou čínští studenti velmi aktivní. „Ve volném čase si sami plánují výlety, zkrátka snaží se z pobytu vytěžit maximum.“

Do Olomouce přijela na dva týdny i čtyřiadvacetiletá Lareina. „V Evropě jsem poprvé. Mojí hlavní motivací, proč jsem se přihlásila na tuto školu, byla touha poznat středoevropskou kulturu, zdejší lidi a vzdělávací systém. Vyučující jsou výborní, přednášky mají vysokou úroveň. Přínosné pro mě bylo i setkání se studenty z programu Erasmus,“ zhodnotila Lareina, která v Čchung-Čchingu studuje angličtinu a anglickou literaturu. Na České republice ji nejvíc překvapilo čisté životní prostředí a bezpečnost.

Premiérový ročník zimní školy by mohl být začátkem nové tradice. Čína už dlouhodoběji patří k zemím, o které má UP velký zájem. S nabídkou letních škol pro čínské posluchače přišla před třemi lety a od té doby o ně zájem neustále roste.