Psychologové se zapojili do mezinárodního projektu digitálního vzdělávání

Foto: katedra psychologie FF UP
Úterý 31. říjen 2023, 16:00 – Text: (red)

Digitální technologie jako významný pomocník při hledání práce. To je smysl mezinárodního projektu, na němž se podíleli i psychologové z Filozofické fakulty UP. Dlouhodobě nezaměstnaní lidé by tak mohli získat nové znalosti a osvojit si potřebné dovednosti, které jim umožní se vrátit na pracovní trh.

Dvouletý projekt Digitální vzdělávání pro všechny – Rozvoj technologiemi podporovaného vzdělávání pro nezaměstnané završila minulý týden na katedře psychologie FF UP série mezinárodních hybridních konferencí. „Cílem projektu, na němž jsme spolupracovali s kolegy z Chorvatska, Polska a Slovenska, bylo pomoci začlenit dlouhodobě nezaměstnané osoby zpět do pracovního procesu prostřednictvím nabídky bezplatného online vzdělávání,“ uvedla Lucie Viktorová, spoluřešitelka projektu za Univerzitu Palackého. Výstupem projektu je vzdělávací platforma https://educate-me.eu/, která zdarma nabízí 10 online kurzů v celkem 5 jazycích (čeština, angličtina, slovinština, chorvatština a polština).

Kurzy jsou zaměřené na rozvoj dovedností a znalostí, které by se mohly hodit pro opětovný vstup na trh práce. „Obsahují tedy např. tipy k hledání práce online, rady, jak napsat životopis, co ne/psat do motivačního dopisu a jak se připravit na pracovní pohovor. Zahrnují i základní kurz komunikačních dovedností a aktivního naslouchání. Kromě toho kurzy pokrývají i témata, jako je kyberbezpečnost a e-občanství, základy práce s počítačem a balíčkem MS Office či základy angličtiny. V neposlední řadě platforma nabízí i kurz projektového myšlení či péče o osoby v rámci poskytování neinstitucionálních sociálních služeb,“ dodala Lucie Viktorová.

Platforma je maximálně uživatelsky přívětivá i pro lidi, kteří nejsou na online vzdělávání zvyklí. „I proto nabízí více možností, jak kurz absolvovat – prostřednictvím pouhého čtení, videotutoriálů nebo interaktivních prezentací. Uživatelé, kteří úspěšně složí závěrečný test, pak obdrží potvrzení o absolvování daného kurzu, které mohou předložit jako doklad o dalším vzdělání. Kromě toho platforma obsahuje také dotazník profesních zájmů, který může jejím uživatelům pomoci s výběrem vhodného zaměstnání,“ řekla spoluřešitelka projektu. Platforma je otevřená všem zájemcům o další vzdělávání a je bezplatná.

Na realizaci projektu, který byl financován z fondu Evropské unie Erasmus+, se kromě katedry psychologie FF UP podílela také chorvatská asociace „ŽENA“, Chorvatská služba zaměstnanosti – regionální pobočka Šibenik, Ljudska univerza Slovenska Bistrica ze Slovinska a společnost Eurokreator z Polska.