Senát FF doporučil, aby se volby do AS UP uskutečnily elektronickou formou

Foto: Vojtěch Duda
Sobota 25. duben 2020, 8:00 – Text: Milada Hronová

Také Akademický senát Filozofické fakulty Univerzity Palackého využil ke svému jednání formát videokonference. Jejím prostřednictvím velkou část ze svého dubnového jednání věnoval problematice voleb do AS UP. Ve vyčleněném čase se zabýval také změnami harmonogramu letního semestru stávajícího akademického roku, poznamenaného opatřeními souvisejícími s pandemií nového typu koronaviru.

Ve specifickém modelu, a sice formou videokonference, se Akademický senát FF sešel z důvodu přetrvávajících mimořádných opatření vyhlášených Vládou ČR. Jednal o chystaných volbách do Akademického senátu UP, jejichž uskutečnění za fyzické účasti voličů vnímá za stávající situace problematické.

Z diskuze AS FF UP vyplynulo k tomuto tématu usnesení, v němž senátoři filozofické fakulty neschválili nový termín voleb do AS UP. V dalším přijatém usnesení svůj nesouhlas vysvětlili sdělením, že odložené volby do AS UP tak, jak jsou plánovány v novém termínu doporučeném senátům fakult AS UP (v rozmezí 11.–22. května 2020), nemohou proběhnout regulérně. Senátoři se usnesli na tom, že takové volby by vykazovaly absenci zásad rovného a všeobecného volebního práva tím, že podstatně omezují studentskou volební účast. V případě zahraničních studentů – například ze Slovenska – ji s odkazem na uzavření hranic v zásadě vylučují. Akademický senát filozofické fakulty ve svém usnesení zároveň zdůraznil, že Akademický senát Univerzity Palackého bude rozhodovat o zásadních otázkách budoucnosti univerzity a jeho snížená legitimita by ohrozila respekt k rozhodnutí tohoto senátu. Uspořádání voleb s fyzickou účastí voličů jde podle nich proti smyslu současných karanténních opatření. Především proto senátoři filozofické fakulty doporučili urychleně schválit a praktikovat elektronickou volbu.

Během jednání se Akademický senát filozofické fakulty seznámil také s informacemi o upraveném harmonogramu letního semestru stávajícího akademického roku, které podal proděkan pro studijní a sociální záležitosti Miroslav Dopita. Více ZDE. Informace o probíhající online výuce, jíž se podle analýzy fakulty účastní devadesát procent posluchačů, podal senátorům Ondřej Molnár, proděkan pro organizaci a rozvoj. Souhlasně se AS FF UP vyslovil ke struktuře záměru studijního navazujícího magisterského programu Ekonomická sociologie.

Usnesení k volbám přijaté AS UP jsme poskytli ZDE.