Senát právnické fakulty v novém složení určil termín voleb

Nový senátor student Martin Hrabec.
Foto: Eva Hrudníková
Čtvrtek 23. únor 2017, 12:00 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta začala s přípravou voleb do „velkého“ senátu Univerzity Palackého. Senátoři právnické fakulty na svém únorovém zasedání zvolili tříčlennou volební komisi a rozhodli o termínu voleb. Hlasovat se na právnické fakultě bude na začátku dubna.

Akademický senát PF UP tentokrát zasedal v mírně obměněné podobě. Místopředseda senátu, student Milan Vařeka, se hned na začátku jednání vzdal mandátu. Důvodem jsou jeho plánované zahraniční pobyty. Uvolněný mandát vzápětí obsadil náhradník Martin Hrabec, posluchač 4. ročníku oboru Právo. „Kdo bude novým místopředsedou fakultního senátu, rozhodneme na příštím zasedání. Bude to někdo ze studentské kurie. Prosím tedy studenty senátory, aby ze svých řad navrhli kandidáta,“ vyzval předseda senátu Michal Bartoň.

Poté přišly na program volby do „univerzitního“ senátu. V dílčí komisi, která bude volby na právech řídit, zasednou studenti Luděk Plachký, Ondřej Sasín a Radim Vaněk. Senátoři také určili termín, hlasovat se bude od 3. do 7. dubna. Své zástupce do nejvyššího samosprávného orgánu univerzity bude na přelomu března a dubna vybírat všech osm fakult. Každá má v něm tři zástupce, dva akademické pracovníky a jednoho studenta.

V současnosti právnickou fakultu zastupují akademikové Lucia Madleňáková a Veronika Tomoszková a student Marek Zápotocký. Poslední dva jmenovaní se do „velkého“ senátu dostali po loňských doplňovacích volbách. Veronika Tomoszková nahradila zesnulého Jaroslava Sovinského a Marek Zápotocký obsadil křeslo po Johnu Gealfowovi, který úspěšně ukončil magisterské studium.

Senátoři dále připomínkovali Směrnici děkanky o vědeckém a jiném tvůrčím výkonu akademických pracovníků PF UP. Diskutovalo se zejména nad bodovým hodnocením jednotlivých výstupů. „Do budoucna je potřeba při hodnocení přejít od kvantity ke kvalitě. To není kritika současného vedení, ale dlouhodobě nastaveného systému,“ shrnul Michal Bartoň. Děkanka Zdenka Papoušková ocenila názory kolegů. „Jsem ráda, že tu podněty a připomínky zazněly. V zásadě s nimi souhlasím. Bereme je jako přínosné a začneme je zpracovávat. Budeme se tím zabývat jak na kolegiu děkanky, tak na ediční komisi. Záležet bude také na tom, co chystá ministerstvo školství,“ přislíbila děkanka.

Vedení fakulty poté drobné změny do směrnice zapracovalo – například upravilo postup, kdy autor výstupu nebude s hodnocením ediční komise souhlasit, ale bodové hodnocení ponechalo v původní navrhované podobě. Směrnice označená S-1/2017 je v tuto chvíli již účinná a lze ji najít na webové úřední desce PF UP.

Vyhlášení doplňovacích voleb (místo, termíny)

Návrh kandidáta pro volby do AS UP – formulář ke stažení zde