Service-learning workshop pro VŠ pedagogy: učení se službou komunitě

Pátek 31. březen 2023, 11:07 – Text: Lenka Peřinová

Zajímavý workshop pro vysokoškolské pedagogy zaměřený na techniky a postupy service-learningu (propojení teoretické, projektové a praktické výuky) se uskuteční v pátek 5. května 2023 na Cyrilometodějské teologické fakultě UP. Čtyřhodinový kurz povede lektorka dr. Nataša Matulayová v budově Na Hradě 5. Pro zájemce je workshop zdarma. Podmínkou účasti je registrace.

„Service-learning ve vysokoškolském vzdělávání je zážitková vzdělávací metoda, při níž se studenti zapojují do komunitní služby, kriticky tuto zkušenost reflektují a učí se z ní. Aktivity service-learningu se zabývají lidskými, sociálními a environmentálními potřebami z hlediska sociální spravedlnosti a udržitelného rozvoje. Obohacují výuku, podporují občanskou odpovědnost a posilují komunity,“ přiblížila obsah vzdělávací metody lektorka dr. Nataša Matulayová.

Service-learning: učení se prostřednictvím služby

Účastníci se seznámí s vyučovací strategií service-learningu, naučí se používat techniky a postupy v konkrétním studijním programu. Lektorka vysvětlí, jak nastavit témata service-learningových aktivit či projektů tak, aby korespondovala s výstupy učení a profilem absolventa. Vyučovací strategie umožňuje studentům učit se plánovat a realizovat projekty zaměřené na potřeby dané komunity či místa.

„Naším cílem je, abychom studentům pomohli uvědomit si, že jako občané žijící v konkrétní společnosti mají také občanskou odpovědnost, že je přirozené se občansky angažovat. Chceme je naučit, jak pracovat na pozitivní sociální změně ve společnosti. Service-learning je atraktivní i tím, že spojuje akademické pracovníky, studenty a komunitu. Při řešení konkrétního problému se všichni stávají partnery,“ doplnila Matulayová.

Lektorka plánuje nabídnout sérii workshopů zaměřených na dílčí témata service-learningu všem fakultám UP. Toto téma otevřela v r. 2017 doc. Tatiana Matulayová. V posledních třech letech realizovali studenti navazujícího magisterského programu Sociální práce s rodinou na Katedře křesťanské sociální práce CMTF UP celkem 6 projektů.

Workshop se uskuteční díky podpoře v rámci členství Univerzity Palackého v evropské univerzitní Alianci AURORA.

Registrace: https://czv-up.upol.cz/cs/registration/2868/detail/terms

Lektorka Mgr. Nataša Matulayová, Ph.D., BSBA

Kromě formálního i neformálního vzdělání využívá 28 let svých zkušeností jako učitelka, manažerka projektů a expertka v různých oblastech; pracovala pro lokální, národní a mezinárodní organizace veřejného i soukromého sektoru; má zkušenosti s managementem projektů, rozvojem komunit a venkova, budováním sociálního kapitálu, krossektorálního partnerství, strategickým plánováním, vysokoškolským vzděláváním a sociální prací. Současné výzkumné zájmy zahrnují intervence sociální práce a inovativní trendy ve vzdělávání sociálních pracovníků – service-learning a co-creation.