Slezské gymnázium je první fakultní školou právnické fakulty

U podpisu smlouvy se sešli Veronika Tomoszková, Luděk Plachký, děkanka Zdenka Papoušková, ředitelka SGO Milada Pazderníková a Kamila Tkáčová (zleva).
Foto: Eva Hrudníková
Pátek 16. červen 2017, 13:05 – Text: Eva Hrudníková

Právnická fakulta dnes uzavřela historicky první smlouvu o spolupráci se střední školou. Označení „Fakultní škola Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci“ může užívat Slezské gymnázium v Opavě (SGO). Smlouva zavazuje školy společně podporovat zájem středoškoláků o právo, vyhledávat a pracovat s talentovanými studenty nebo například řešit grantové projekty.

Smlouvu v Olomouci podepsaly děkanka právnické fakulty Zdenka Papoušková a ředitelka SGO Milada Pazderníková. „Jsem velmi ráda, že máme první fakultní školu. Rozhodně není poslední, už nyní jednáme s dalšími školami. Podpora gymnazistů při vzdělávání v oblasti práva tak získává nový rozměr a nové možnosti,“ řekla Zdenka Papoušková. Fakulta s gymnáziem v Opavě spolupracuje již delší dobu. Například na projektu Emise zaměřeném na životní prostředí, v rámci předmětu Street law, kdy vysokoškoláci učí gymnazisty základům práva, nebo prostřednictvím středoškolské soutěže v simulovaném soudním jednání. „Vážím si toho, že si nás právnická fakulta vybrala. Těším se na další vzájemnou spolupráci, která bude jistě přínosná pro obě strany,“ doplnila ředitelka SGO Milada Pazderníková.

Z podepsané rámcové smlouvy vyplývá, že obě školy by měly spolupracovat hlavně v pěti oblastech. Podpořit zájem studentů SGO o právo, kdy fakulta nabídne středoškolákům své popularizační aktivity (přednášky, konference, workshopy) nebo uskuteční výukové bloky přímo na gymnáziu. Vyhledávat a pracovat s talentovanými studenty v nadstavbových aktivitách rozvíjejících prezentační a argumentační dovednosti, právní znalosti nebo kritické myšlení. Připravovat a realizovat grantové projekty. Podporovat další vzdělávání středoškolských učitelů a vzájemně se informovat o akcích a aktivitách v oblasti společného zájmu.

O realizaci smlouvy a udržování vzájemných kontaktů se na právnické fakultě bude starat Veronika Tomoszková, vedoucí Centra pro klinické právní vzdělávání. „Slezské gymnázium je výjimečná škola, které umí nadstandardně pracovat se svými studenty i absolventy. Vedení školy je otevřené novinkám, pedagogové neustále dělají něco navíc,“ zdůvodnila volbu Veronika Tomoszková. Velký podíl na uzavření smlouvy má také Kamila Tkáčová, pedagožka SGO, a Luděk Plachký, posluchač právnické fakulty a absolvent SGO.

Zástupkyně gymnázia si odvezly z Olomouce kromě podepsané smlouvy i ceduli, kterou pověsí na budovu gymnázia, a certifikát opravňující používat označení „Fakultní škola Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci“. Také se zapsaly do fakultní kroniky.

Právnická fakulta se podpisem smlouvy připojila například k přírodovědecké nebo pedagogické fakultě, které s vybranými středními nebo i základními školami již dlouhodobě spolupracují.