Udělejte něco pro druhé, zapojte se do výzvy Daruj krev s rektorem

Prezident Českého červeného kříže Marek Jukl a rektor UP Martin Procházka při losování vítězů loňského ročníku Daruj krev s UP.
Foto: Vojtěch Duda
Úterý 6. únor 2024, 12:00 – Text: Tomáš Krejčiřík

Ačkoliv Univerzita Palackého ve spolupráci s Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc dlouhodobě podporuje bezplatné dárcovství krve, celkový počet dárců krve a plazmy z řad studentů a zaměstnanců UP v roce 2023 poprvé po několika letech poklesl. Vylepšit tyto statistiky se pokusí 14. ročník akce Daruj krev s rektorem, který se uskuteční v týdnu od 19. února.

„Počet odběrů dárkyň a dárců hájících barvy univerzity se v loňském roce zastavil na čísle 790, o rok dříve přitom transfuzní oddělení registrovalo 906 odběrů, v covidovém roce 2021 dokonce rovnou tisícovku,“ upřesňuje Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže a zároveň pedagog přírodovědecké fakulty.

Univerzita přitom každoročně podporuje principy bezplatného dárcovství krve a krevní plazmy mnoha způsoby. „Olomoucké transfuzní oddělení se pravidelně prezentuje na našich akcích, jako jsou Olomoucký majáles nebo MEET UP, organizujeme výzvu Daruj krev s rektorem a pořádáme také celoroční soutěž pro univerzitní dárce. Z těch loňských vylosoval rektor Martin Procházka a Marek Jukl tento týden deset výherců, kteří získají voucher na nákup v univerzitním obchodě UPoint v hodnotě tisíc korun (viz box níže),“ říká Ondřej Martínek, vedoucí oddělení marketingu UP.

Dárcovství se snaží vedení univerzity podpořit i akcí Daruj krev s rektorem. Ta letos startuje 19. února a symbolicky zahajuje Akademický týden UP, kterým si Univerzita Palackého připomíná své znovuobnovení v roce 1946. „V tomto týdnu máme vyhrazenu většinu kapacity odběrných míst pro naše studenty a zaměstnance. Aktuálně máme nahlášeno přes šedesát dárců, z nichž třetina se rozhodla darovat krev nebo plazmu vůbec poprvé. Registraci máme ale otevřenu až do konce tohoto týdne, takže další pravidelné dárce i prvodárce rádi uvítáme. Zapojit se mohou i zahraniční studenti s pojištěním u tuzemské zdravotní pojišťovny,“ dodává Martínek.

Například na právnické fakultě, kde výzvu podpořil osobně i děkan fakulty, se hromadně přihlásilo třináct zaměstnanců a studentů. „Týden Daruj krev s rektorem je především pro prvodárce ideální příležitostí k tomu, aby se takříkajíc vyhecovali, překonali obavy a vyrazili krev darovat. Z většiny z nich se pak stanou dárci pravidelní a často je i mrzí, že tento první krok neudělali už dříve,“ doplňuje Marek Jukl.

Více na o výzvě na www.daruj.upol.cz.

Výherci Daruj krev s UP za rok 2023

René Klapetek (FTK), Kryštof Kněžínek (FZV), Jana Kučírková (PdF), Hana Šoupalová (PdF), Jana Zapletalová (FF), Hana Hamrová (PdF), Martina Kadláčková (PřF), Tomáš Steklý (PřF), Jakub Donath (LF), Bedřich Žák (RUP).