Univerzita nabízí zaměstnancům vzdělávání v nových online kurzech

Ilustrační foto: Freepik.com
Pondělí 20. listopad 2023, 11:00 – Text: Ivana Pustějovská

Získat nové dovednosti a znalosti, které pomohou při práci na univerzitě, a přitom si čas a místo vzdělávání zvolit podle svých možností. Tak jednoduše lze vysvětlit zkratku COOC čili Corporate Open Online Course, které pro zaměstnance UP připravilo oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce. Na výběr je například online kurz prezentačních dovedností či využití IT nástrojů ve výuce i mimo ni.

Cílem vytvořených COOC kurzů je zjednodušit přístupnost vzdělávacích programů tak, aby nebyly vázané na čas a místo a zájemci se mohli vzdělávat online i mimo prostředí univerzity. Určeny jsou pro všechny – stávající zaměstnance, nově příchozí akademiky i pro THP.

„V rámci Programu na podporu strategického řízení vysokých škol pro roky 2022–2025 směřuje oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce svou pozornost zejména ke zvyšování pedagogických kompetencí, osobnostnímu a profesnímu rozvoji a rozšiřování specifických znalostí,“ vysvětlila Klára Tesaříková Čermáková, vedoucí oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce.

Jak dodala, obecně známým pojmem jsou MOOC kurzy (Massive Open Online Course). Ty ale bývají určeny pro širokou veřejnost. „My se zaměřujeme na vzdělávání v rámci univerzity, a proto jsme zvolili COOC, což jsou kurzy otevřené pouze zaměstnancům konkrétní instituce. Účastníci se do nich na UP přihlašují prostřednictvím Portálu Celoživotního vzdělávání UP a posléze pracují v online prostředí LMS Moodle. Obsah jsme připravili ve spolupráci s kolegy z Audiovizuální produkce UP,“ doplnila Klára Tesaříková Čermáková.

Kurz vždy zahrnuje úvodní slovo prorektora pro studium Víta Zouhara, anotaci, medailonek lektora, šest videí v délce cca 15–20 minut, prezentaci a další doplňující materiály ke studiu. Sledovat je možné jednotlivé tematické bloky podle individuálních časových možností.

„Aktuálně je k dispozici pět kurzů, do kterých je možné se přihlásit do 30. listopadu. V následujícím roce plánujeme nabídku rozšiřovat,“ řekla Klára Tesaříková Čermáková.

Aktuální nabídka kurzů

Jak si připravit efektivní plán hodiny

JUDr. Maxim Tomoszek, Ph.D., PF UP

Projektování kurikula