V neděli se v Olomouci poběží pro Paměť národa

Foto: Paměť národa
Čtvrtek 8. září 2022, 15:00 – Text: (red)

Připomínat důležité okamžiky naší historie a její známé i neznámé hrdiny, to je leitmotiv Běhu pro Paměť národa, který se uskuteční v neděli 11. září ve Smetanových sadech v Olomouci a který se koná pod záštitou rektora UP Martina Procházky.

Nedělní akcí její organizátor Paměť národa Střední Morava startuje novou kampaň s názvem Svoboda je běh na dlouhou trať. Cílem je získat milion korun na natáčení vzpomínek dalších dosud žijících pamětníků, rozšíření nabídky vzdělávacích programů pro školy v Olomouckém a Zlínském kraji a na dobudování bývalého krytu civilní obrany v Bezručových sadech, který slouží jako zázemí audiovizuální výstavy Odkryté příběhy 20. století.

„Kromě již hodně náročné údržby vlhkých prostor krytu plánujeme v jeho 1. patře postupně vybudovat multifunkční kulturní prostor, kde budou vystavovat mladí umělci svá díla tematicky propojená s naší činností,“ uvedl Petr Zavadil, ředitel pobočky Střední Morava.

Běh pro Paměť národa se koná v rámci Dne pro rodinu Olomouckého kraje. „Zájemci se mohou registrovat na www.behpropametnaroda.cz, nebo přímo na místě v den závodu. Start a cíl je u sbírkových skleníků Flory Olomouc,“ dodal Petr Zavadil.

Příspěvky získané formou startovného poputují do rozpočtu pobočky Paměti národa Střední Morava, která se aktivně zapojila také do pomoci Ukrajině. „Ve světle probíhající ruské agrese na Ukrajině jsme se rozhodli nabídnout zdarma startovné ukrajinským rodinám, které našly nový domov v České republice,“ doplnila Dita Palaščáková, fundraiserka organizace.

Kampaň Svoboda je běh na dlouhou trať bude pokračovat po celý podzim. Jejím symbolickým cílem je ve spolupráci s dárci a partnery připomínat význam demokracie a lidské odvahy stát za hodnotami svobody. „Plánujeme sérii setkání a akcí s podnikateli, výraznými osobnostmi z různých oblastí lidské činnosti a vůbec lidmi, kterým připadá naše práce smysluplná. Zapojit se mohou zaplacením startovného v rámci našeho dlouhodobého běhu, návštěvou našich akcí a výstavy v bývalém krytu v Bezručových sadech nebo finančním darem, který představuje symbolické startovné běhu na dlouhou trať,“ vysvětlil Petr Zavadil.

Paměť národa Střední Morava plní své poslání v Olomouckém a Zlínském kraji už od roku 2017. Dokumentuje vzpomínky pamětníků událostí 20. století, vypráví jejich příběhy veřejnosti a vzdělává mladou generaci i pedagogy. Od počátku existence pobočky bylo zaznamenáno 600 příběhů pamětníků a vzdělávacími programy prošlo přes 3000 žáků škol v obou krajích. V krytu civilní ochrany v Bezručových sadech v Olomouci provozuje audiovizuální výstavu Odkryté příběhy 20. století, kde se návštěvníci mohou zajímavou formou dozvědět o dramatických osudech pěti pamětníků války a komunismu z Olomouckého kraje. Výstavu navštívilo od března 2022 přes 600 návštěvníků.