Vánoční zamyšlení

Ilustrační foto: Martin Višňa
Sobota 25. prosinec 2021, 8:00

NEBOJTE SE! Dnes se vám narodil Spasitel, tj. Kristus Pán. (srov. Lk 2, 10-11)

Tato slova říká anděl Josefovi, Marii, pastýřům… Ale nejen jim, říká je každému z nás. I tobě! V Bibli je toto zvolání zaznamenáno 365x, což znamená, že se nemáme bát ani jeden den v roce. Je to jisté ujištění, že je o nás postaráno. Možná to není přesně to, co jsme čekali nebo si naplánovali. Ale co víme, co z toho vzejde?

Nedávno jsem dostala otázku: Co ti brání dělat věci, které bys ráda dělala/zkusila? Moje odpověď zněla: STRACH. Někdy se bojím a říkám si, co když to nevyjde? Co na to řeknou druzí? Co když… Co když… Je to strach, co nám brání některé věci vykonat? Jeden citát zní: Člověk nelituje toho, co udělal, ale toho, co neudělal. A tak se nebojme. Nemějme strach. Žijme! Zkoušejme i nové věci. Z těch starých se poučme, dobré zachovejme, ale nových se nebojme.

Ano, je pravda, že tato doba nás vyloženě vybízí k tomu mít strach. Koronavirus tu s námi žije už téměř dva roky a dotýká se nás a našich blízkých v každodenním životě. Nedovolme mu (ani nikomu jinému), aby ovládal naše životy do té míry, že život budeme pouze přežívat. Naučme se s ním žít. Žijme svůj život, dívejme se kolem sebe. Každý den nám přece může dát něco nového a krásného…

Za chvíli tu máme nový rok. Tak jej prožijme se vší parádou! Myslím, že Maria s Josefem onoho dne netušili, co všechno se v jejich životě změní, když přijali tuto „výzvu života“. Nebojme se i my na tuto výzvu říci své ano.

To vám ze srdce přeje

Kateřina Adamcová