Visegrad Choral Bridges II po třetí aneb Sborový koncert se zvukem automobilové rallye.

Foto: Facebook SKS Ateneo UP
Pondělí 9. duben 2018, 10:46

V rámci mezinárodního projektu, který je financován z prostředků Visegrad Fund, se uskutečnilo plánované třetí projektové setkání, tentokrát v maďarském Egeru (23.-25. 3. 2018).

O tomto městě se v průvodci dočteme jako o místu, kde lze najít nejvíce barokních památek v Maďarsku. Bohužel, vzhledem k tomu, že bylo třeba intenzivně pracovat na dělených zkouškách i zkouškách pléna, nebylo příliš času je obdivovat. Stejně zůstaly na příště také proslavené termální lázně. Vše bylo podřízeno jednomu cíli: připravit se co nejlépe na finální nahrávání na čtvrtém, posledním setkání ve dnech 13. – 15. dubna 2018 v moravské metropoli Olomouci.

Všude jsme nacházeli stopy patrona zdejší univerzity hraběte Károlyho Eszterházyho. Univerzita Eszterházy Károly Egyetem v Egeru vznikla v roce 1774. V nádherném barokním paláci se odehrál i tradiční páteční večerní koncert, na němž se zúčastněné sbory představují místnímu publiku se svým vlastním programem. O poněkud originální zážitek pro všechny zúčastněné se postarala akce, o které pořadatelé nevěděli. Asi by vás také nenapadlo, že v pátek večer ovládne historické centrum města, kam je vjezd zakázán, start automobilové rallye. Díky tomu byly jemné i výrazné tóny sborového zpěvu doplňovány ostrým a průrazným zvukem sportovních speciálů, které z důvodu maximálního výkonu motoru mají odebrané tlumiče. Jezdci se také chtěli před svými fanoušky co nejvíce předvést, takže túrovali motory na maximum, až zpod aut šlehaly do tmy pestrobarevné plameny. Inu vše naplánovat nejde. Jinak proběhly plánované zkoušky k oboustranné spokojenosti. Stihli jsme i v neděli před odjezdem v potravinách Spar nakoupit dárky – známý Bikaver a maďarskou papriku. Viszontlátásra Magyarország!

Doc. Pavel Režný, katedra hudební výchovy PdF UP