Výstava seznamuje s neznámou historií židovských uprchlíků v Číně

Výstava Poslední vízum – Židovští uprchlíci v Číně za 2. světové války je instalována v obchodním centru Galerie Šantovka.
Fotogalerie: Milada Hronová
Středa 27. září 2017, 13:00 – Text: Milada Hronová

Konfuciův institut UP připravil ve spolupráci s Shanghai Jewish Refugees Museum výstavu Poslední vízum – Židovští uprchlíci v Číně za 2. světové války.  Její včerejší vernisáže se vedle rektora UP Jaroslava Millera zúčastnili v obchodním centru Galerie Šantovka i představitelé magistrátu, hejtmanství a Federeace židovských obcí. Na vernisáži hovořili i zástupci čínského ministerstva školství a Pekingské univerzity zahraničních studií. Zahájení se zúčastnil i izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron, který spolu s primátorem Antonínem Staňkem a hejtmanem Ladislavem Oklešťkem přijal nad výstavou záštitu.

Svou středoevropskou premiéru má v Olomouci výstava mapující neznámé osudy tisíců Židů, kteří před nacisty uprchli z Evropy do Číny. Na čtyřiceti panelech zapůjčených ze šanghajského muzea se návštěvníci expozice mohou seznámit jak s příběhy konkrétních lidí, kteří před nacisty uprchli v letech 1933 – 1941 do Číny, tak s tehdejší mezinárodně politickou situací. V Galerii Šantovka jsou vystaveny i dobové dokumenty, svědectví a fotografie. Konfuciův institut UP, který výstavu pořádá při příležitosti desátého výročí založení, ji rozšířil také o seznam československých Židů, kteří našli útočiště především v Šanghaji i tras, jimiž uprchlíci utíkali.

Aktivitu Konfuciova institutu ocenil Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí. „Historie se často opakuje a my si musíme být jisti, že ta část, která představuje holokaust, se už nikdy opakovat nebude,“ řekl. Téma výstavy vnímá jako stále velmi aktuální. „Vzpomeňme na to, že svět - až na nepatrné výjimky - v době před druhou světovou válkou nepřijímal židovské uprchlíky z Evropy. A přece malá část z nich našla tehdy své útočiště právě v čínské Šanghaji. V Číně tito lidé přežili i japonskou okupaci. Naše poděkování tak patří všem, kteří se o jejich přežití zasloužili,“ dodal Petr Papoušek.

Při zahájení výstavy byl představen také stejnojmenný česko-čínský televizní seriál Poslední vízum, který zachycuje životní příběh čínského velvyslance v Rakousku Ho Feng-Shana. Zachránil tisíce Židů tím, že jim dával víza a následně jim pomáhal vycestovat z Evropy. Seriál se natáčel také v Čechách a vystupují v něm tuzemští herci.

V Galerii Šantovka bude expozice přístupná do 26. října, poté poputuje do dalších evropských měst.

Konfuciův institut UP je první institucí svého druhu v České republice a navazuje na dlouholetou tradici výuky čínského jazyka a olomoucké univerzitě. Slavnostně byl založen 26. září 2007. Zřizovatelem institutu s právem certifikované výuky čínského jazyka je Univerzita Palackého ve spolupráci s Pekingskou univerzitou zahraničních studií. Kromě jazykových kurzů zajišťuje také školení učitelů čínského jazyka, popularizaci čínské kultury v České republice a navazování spolupráce s univerzitami v Číně. Poskytuje také konzultace například z oblasti vzdělávání, obchodu a věnuje se pravidlům obchodních jednání s čínskými partnery. Od roku 2014 má pobočku v Praze.