Workshop „ARTgila123 aneb Fenomén UKO JEŠITA v českém prostředí“

Foto: Archiv KVV PdF UP
Úterý 29. květen 2018, 15:03

Kolegové z katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého se aktivně zapojili do zajímavého projektu Mezinárodní společnosti pro výchovu uměním (InSEA). Tato světová organizace napojená na UNESCO spojuje – doslova napříč kontinenty – učitele výtvarné výchovy a odborníky na výtvarnou pedagogiku. Mnohé z jejích aktivit se orientují na obhajobu výtvarné edukace a budování její teorie, jiné symbolicky vyjadřují radost z umělecké tvorby a ze vzájemného sdílení.

Jedním z projektů INSEA, do nějž se prostřednictvím národní sekce této organizace (Česká sekce INSEA nikoliv náhodou sídlí na zdejší katedře výtvarné výchovy) zapojili naši pracovníci a studenti, je výstavní projekt ARTgila123. Během něj byly z různých koutů světa a od různých umělců shromážděny drobné keramické objekty (čísla v názvu označují maximální velikost plastik v palcích), jež v podobě výstavy „v kufru“ putují po významných centrech výtvarné edukace a symbolicky poukazují na tvůrčí a významové možnosti média keramické hlíny, na využitelné postupy jeho uchopení, na tvarovou pestrost keramických plastik a na množství způsobů povrchové úpravy keramického střepu. Dodejme, že za naši univerzitu se projektu účastní výtvarníci a pedagogové Monika Dokoupilová, Robert Buček a David Medek, jejichž dílka jsou rovněž součástí katalogu výstavy (viz insea.org/praxis/exhibitions/artgila-123).

Na zmíněnou mezinárodní akci v podobě putovní výstavy se ve většině zapojených zemí navazuje řadou dalších událostí a nejinak je tomu u nás. Na naši univerzitu sice samotná výstava teprve připutuje (nyní je v Madridu, předtím byla v egyptské Káhiře a v korejském Daegu), již nyní ale proběhl workshop, který je součástí našeho českého přispění k projektu. A co bylo obsahem výtvarné dílny uspořádané dne 16. 4. 2018?

V prostoru parkánu Uměleckého centra UP proběhlo vyvrcholení workshopu nazvaného s nadsázkou „ARTgila 123 aneb Fenomén UKO JEŠITA v českém prostředí“. Jednalo se o provedení experimentálního výpalu technikou amerického raku pod vedením zkušeného lektora, keramika Petra Tomse. Studenti jednooborového a dvouoborového studia výtvarné výchovy měli možnost nejdříve si vyslechnout přednášku přizvaného odborníka, která je zasvětila do historie této původně japonské techniky a do způsobů její modifikace na území České republiky. Poté následoval samotný proces pálení.

Předem vytvořené keramické výrobky netradičních rozměrů (1x2x3 palce – tak jak stálo v zadání celého projektu), které prošly předchozím prvním výpalem a naglazováním, byly umístěny do speciální pece, která umožňuje jejich vytažení při finální teplotě výpalu, tj. kolem 1 100°C. Žhavé objekty byly přemístěny pomocí speciálních kleští do barelu s pilinami a následně jeho uzavřením redukovány. Tímto zásahem vznikly na studentských výrobcích specifické efekty, jež jim dodávají jedinečný vzhled.

Celým workshopem studenti spolu s vedoucím ateliéru MgA. Robertem Bučkem, Ph.D., reagují na zmíněný projekt ARTgila123 a stanou se také součástí plánované výstavy v Uměleckém centru UP. Ta se uskuteční na podzim roku 2018 – poté, co připutuje z předešlých zastavení v Portugalsku, Koreji, Egyptě, Španělsku, Anglii a Řecku. „K této výstavě se studenti výtvarné výchovy – budoucí výtvarní pedagogové – svými objekty připojí díky projektu studentské grantové soutěže IGA, který podpořila Pedagogická fakulta UP. Právě následná prezentace vzniklých děl bude významnou částí workshopu, protože objekty nebudou tradičně instalovány v galerijním prostoru, ale účastníci se je pokusí instalovat v prostředí města. Ideální možnosti přinášejí výlohy obchodů, interiéry kaváren, meziokenní prostory přízemních bytů a mnoho dalších. Výstava se tak stane součástí města a přiblíží se nenásilnou formou přímo k divákům. Rozmístění jednotlivých artefaktů po městě bude zaznamenáno v jednoduché mapě. Ta bude v průběhu výstavy k dispozici jak v tištěné podobě, tak ve formě vhodné ke stažení do telefonu. Podle mapy budou moci zájemci projít Olomouc a nacházet jednotlivá díla,“ upřesňuje Robert Buček.

Už nyní se těšíme na začátek nového akademického roku a na naši účast v nevšedním mezinárodním projektu!

Mgr. Monika Dokoupilová, katedra výtvarné výchovy PdF UP