Začíná mezinárodní festival soudobé hudby MusicOlomouc

Festival MusicOlomouc zahájí rakouský skladatel a violista Daniel Oliver Moser. Vystoupí společně se slovenským Quasars ensemble. Program koncertu je složen převážně z Moserových kompozic.
Foto: archiv festivalu MusicOlomouc
Úterý 24. říjen 2023, 16:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Dirigující skladatel, komponující dirigent, interpretující skladatel či komponující interpret. Právě tvůrčí symbióza interpretačního a kompozičního světa se stala dramaturgickou linkou, jež spojuje pět koncertů patnáctého ročníku festivalu soudobé hudby MusicOlomouc. Už 25. října zahájí hudební přehlídku rakouský skladatel a violista Daniel Oliver Moser.

Letošní festival MusicOlomuc nabídne koncerty pojmenované podle osobností, které jsou jak skladateli, tak i významnými interprety či dirigenty: D. O. Moser, A. Yazdani, G. Diaz-Jerez, O. Štochl / J. Lukeš či P. Kotík. Skladby i jiná díla těchto autorů přednesou v Uměleckém centru Univerzity Palackého umělci z České republiky, Slovenska, Rakouska, Španělska, Estonska a USA.

„Festival zahájí rakouský skladatel a violista Daniel Oliver Moser, který vystoupí společně se slovenským Quasars ensemble. Program večera je složený převážně z Moserových kompozic včetně světové premiéry El jardin de senderos que se bifurcan. Letošní přehlídka nabídne i známého Arashe Yazdaniho, jenž se tentokrát v Uměleckém centru UP představí jako skladatel, dirigent i hráč na otamaton. Srdečně zvu i na českou premiéru mé nové komorní (ne)opery Hibiki aneb Nekulmuj zajíce v pikli. Světová premiéra této opery se uskutečnila v září v estonském Talinnu na festivalu Sound Plazma v podání Ensemble for New Music Tallinn, právě ten bude společně s několika dalšími hosty i interpretem daného večera,“ uvedl ředitel festivalu Marek Keprt z katedry muzikologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého. V další pozvánce zmínil i světovou premiéru skladby The Blurry Silhouettes Iva Medka a kompozici Instruction Manual of How to Learn Stop Worrying and Love the Bomb in 5 minutes Arashe Yazdaniho.

„Patnáctý ročník festivalu MusicOlomouc přivítá také španělského klavíristu a skladatele Gustava Diaz-Jereze, který v Kapli Božího Těla UC UP nabídne výběr ze svého rozsáhlého klavírního cyklu Metaludios. Jeho skladba Long Short-Term Memory zazní ve světové premiéře. Předposlední koncert se bude věnovat tvorbě dvou autorů z okruhu skladatelského sdružení Konvergence – Ondřeje Štochla a Jiřího Lukeše, kteří na koncertě vystoupí jako instrumentalisté, zahrají na violu a akordeon. Závěrečný koncert pak bude patřit tvorbě Petra Kotíka a kromě Kotíkova stěžejního díla Many Many Women Plus, zazní v Atriu UC UP i jeho nová skladba Antonio/Collage a kompozice Two in One,“ dodal Marek Keprt.

Festival soudobé hudby MusicOlomouc pořádá Univerzita Palackého a spolek MusicOlomouc. Uskuteční se od 25. října do 13. listopadu v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Více zde.