Životní jubileum psycholožky Marie Vachutkové

Foto: archiv JV
Pondělí 18. prosinec 2023, 15:46

V lednu 2024 se dožívá vzácného životního jubilea psycholožka Marie Vachutková. Po maturitě na hejčínském gymnáziu a absolutoriu psychologie na zdejší filozofické fakultě začala pracovat na psychiatrické klinice olomoucké fakultní nemocnice, kde působila až do roku 1995. Na této klinice prošla nejrůznějšími pracovními pozicemi, včetně metodologického řízení klinických psychologů v někdejším Severomoravském kraji. V oboru klinické psychologie také působila jako vyhledávaný soudní znalec.

M. Vachutková působila jako externí vysokoškolská učitelka, výuku vedla nejen na lékařská fakultě UP, ale také na filozofické a pedagogické fakultě olomoucké univerzity.  Při výuce tak zúročila jak své bohaté klinické zkušenosti, tak několik desítek odborných a populárně odborných textů. Za zmínku stojí i podíl jubilantky na popularizaci svého oboru. Marie Vachutková vystupovala s vlastním pořadem o psychologických problémech v olomouckém rozhlase. V ostravské televizní redakci se pak podílela na tvorbě seriálu o bolesti.

Po odchodu z fakultní nemocnice vybudovala jubilantka společně se svým manželem Jaromírem Vachutkou soukromou psychologickou a psychiatrickou ordinaci. S manželem jubilantka vychovala dvě děti a těší se z pěti vnoučat. Paní doktorka Vachutková je pilnou čtenářkou, ráda navštěvuje divadelní představení a klavírní koncerty. Čas tráví také v přírodě a na rodinné chatě.

Archiv UP