Zlatou a diamantovou promoci si nenechalo ujít přes pět desítek absolventů

Zlatá a diamantová promoce, foto: Marek Otava
Neděle 18. listopad 2018, 12:31 – Text: Šárka Chovancová

Dvaapadesát absolventů, kteří ukončili svá studia na přírodovědecké fakultě před padesáti či šedesáti lety, se v pátek 16. listopadu sešlo na zlaté a diamantové promoci. Slavnostním ceremoniálem, při kterém jubilanti převzali pamětní diplomy, je provedli prorektor Jaromír Fiurášek, děkan Martin Kubala a proděkan Karel Lemr.

„Myslím, že uspořádat zlatou promoci je úžasný nápad. My jsme promovali v roce 1968. Tenkrát jsme si řekli, že se sejdeme, až z Československa odejdou sovětská vojska. Potkali jsme se až po čtyřiadvaceti letech. Jsem tedy velmi ráda, že se tady mohu potkat se spolužáky, které jsem velmi dlouho neviděla," uvedla Ludmila Kalábová z Prahy, která vystudovala obor Speciální numerická matematika.

Mezi zlatými absolventy byla i Alena Klegová, která celý život pracovala na přírodovědecké fakultě jako vedoucí studijního oddělení. „Moc se mi to líbilo, bylo to skvěle zorganizované a budu mít do konce života krásné vzpomínky. Jsem ráda, že na nás, dříve narozené, fakulta stále myslí," prozradila absolventka oboru Matematika - zeměpis.

K letošním diamantovým účastníkům patřil jednadevadesátiletý Miloš Skalický. „Jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit této slavnostní chvíle. Vystudoval jsem obor Chemie - zeměpis, promoval v roce 1958 a učil jsem do svých dvaaosmdesáti let," uvedl.

Absolventi se po slavnostní části zúčastnili prezentace přírodovědecké fakulty, hromadného fotografování, slavnostního přípitku i oběda a prohlédli si prostory fakulty.

Zlatá promoce se na přírodovědecké fakultě slaví od roku 2007, tradici založila jako první na Univerzitě Palackého. Diamantová promoce se letos uskutečnila podruhé. „Dnešní promoce mě zaujaly tím, jak potěšily všechny přítomné. S každým jsem si potřásl rukou a prohodili jsme pár slov. V jejich očích jsem viděl dojetí i radost z toho, že promoce pořádáme. Všem přítomným přeji do dalších let hlavně zdraví," uzavřel proděkan Karel Lemr, který se ujal role promotora.