CMTF dnes slaví a gratulovat jí přišly desítky hostů

Oslavy CMTF.
Fotogalerie: Milada Hronová
friday 22. september 2017, 13:01 – Text: Ivana Pustějovská

Slavnostní mší olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera v kostele Panny Marie Sněžné začaly dnes dopoledne oslavy 300. výročí budovy cyrilometodějské teologické fakulty v Univerzitní ulici.

V chrámu Panny Marie Sněžné přivítal arcibiskup a Velký kancléř CMTF Jan Graubner vedení fakulty, studenty, akademiky i veřejnost, kteří na slavnostní mši přišli. „Hodnota budovy jistě není jen v její architektuře či historii, ale především v tom, že je domovem naší fakulty. Že i přes pestré dějiny naší univerzity jí za tu dobu prošly tisíce studentů, kteří zde získali kvalitní vzdělání, biblickou a duchovní formaci a mnozí z nich mnohonásobně zúročili, co zde získali, když v různých oblastech sloužili k dobru a pozvednutí víry,“ připomenul Jan Graubner. Jak dodal, výročí je dobrou příležitostí k zamyšlení se. „K cílům univerzity od počátku patřilo nejen získání vědomostí, ale i moudrosti jak, kdy, v jaké míře a jakým způsobem je použít k dobru nejen vlastnímu. Moudrosti, která bude zodpovědná jak před Bohem, tak před sebou samým a také před dějinami,“ řekl Jan Graubner. Podle něj poznání zavazuje a posláním univerzit není jen formovat intelekt, ale celého člověka. Univerzitě Palackého pak popřál, aby byla „nejen moudrou učitelkou, ale i dobrou matkou vytvářející krásný domov pro celou akademickou obec a modelem šťastné společnosti zítřka.“

Před polednem oficiální oslavy zahájil ve zcela zaplněné aule CMTF děkan fakulty Peter Tavel. Přivítal všechny hosty, mezi nimiž byli jak reprezentanti jednotlivých fakult a univerzity, tak také osobnosti společenského i akademického života a politici, včetně olomouckého primátora Antonína Staňka. Děkan Tavel přítomným představil přítomnost a budoucnost fakulty, připomněl i úspěšnou spolupráci se zahraničním partnery. Vyzdvihl fakt, že fakulta se zdaleka nevěnuje jen teologickému vzdělávání, ale například i tématům sociálním. Ocenil i práci svých předchůdců a poděkoval za podporu ze strany Univerzity Palackého. „Jsme nejen respektovaní, ale jsme i ctění,“ dodal.

Rektor Jaroslav Miller zmínil pohnutou historii budovy, v níž fakulta sídlí. „Jsem rád, že právě vaše fakulta má tuto budovu, která i v nelehkých časech byla symbolem kontinuity univerzity v Olomouci,“ řekl a ocenil, s jakou dynamikou se fakulta rozvíjí. „Přeju fakultě, aby udržela toto tempo a zároveň si zachovala i komunitní duch, který tu vládne,“ řekl rektor.

Proděkan Tomáš Parma popsal historii objektu a seznámil hosty i s jejím architektonickým vývojem. „Neexistuje budova, která by byla více svázána s olomouckým univerzitním školstvím, než právě tato budova,“ připomenul.

Oslavy 300. výročí budovy cyrilometodějské teologické fakulty v Univerzitní ulici pokračují, odpolední a večerní program nabízí nejširší veřejnosti workshopy, koncerty, divadlo nebo besedy. Novinářka Daniela Drtinová například bude zpovídat kněze Zbigniewa Czendlika, improvizační skupina O.Li.V.Y nabídne divadelní představení, o muziku se postará mimo jiné cimbálovka. Připraven je program i pro děti.

Večer oslavy vyvrcholí videomappingem na průčelí fakulty za doprovodu hudby. Podrobný program najdete ZDE.