Centrum vědy a výzkumu FZV UP reprezentovalo Česko ve výzkumném centru IBEC

Na studijní návštěvě v barcelonském výzkumném centru IBEC reprezentovala Českou republiku Marika Svrčková (na snímku zcela dole uprostřed) z Fakulty zdravotnických věd UP.
Foto: archiv MS
Pátek 1. březen 2024, 8:00 – Text: David Kresta

Centrum vědy a výzkumu na Fakultě zdravotnických věd UP reprezentovalo Českou republiku na unikátní studijní návštěvě v excelentním výzkumném centru IBEC (Institute for Bioengineering of Catalonia) v Barceloně. Třídenní akce přinesla jedinečnou příležitost pro sdílení know-how a budování mezinárodních partnerství v oblasti vědy a výzkumu.

Na prestižní události se sešlo dvacet manažerů výzkumu z různých evropských zemí, které čelí specifickým výzvám spojeným s rozvojem vědy a výzkumu. Své zástupce měla v Barceloně Litva, Lotyšsko, Estonsko, Slovensko, Malta, Arménie, Tunis, Rumunsko, Řecko, Polsko a další. Centrum vědy a výzkumu na FZV UP reprezentovala jeho projektová manažerka Marika Svrčková.

„Účast na stáži byla pro nás skvělou příležitostí nahlédnout do fungování excelentních výzkumných center západní Evropy, sdílet své know-how a navázat cenné spolupráce napříč kontinentem i za jeho hranicemi. Spolupráce a vzájemné učení jsou klíčovými faktory v rozvoji vědy a výzkumu. Pro naše centrum byla účast na této akci neocenitelnou zkušeností,“ zhodnotila Marika Svrčková.

V průběhu třídenního programu se manažeři výzkumu seznámili s nejlepšími postupy vedení výzkumu, inovativními vzdělávacími programy, účastí na soutěžním financování vědy a výzkumu a podporou transferu technologií. Diskutovalo se také o institucionálních iniciativách, významných projektech a otázkách otevřené vědy a etiky ve výzkumu.

Studijní návštěva proběhla pod patronátem Technologického centra Praha v rámci probíhajícího projektu NCP_WIDERA-NET, který si klade za cíl poskytnout výzkumníkům a manažerům výzkumu z tzv. „widening countries“ možnost přístupu k postupům a sítím excelence.