Chce pomoci onkologickým pacientům, pojede 24 hodin na kole

Foto: instagram Činkárny Olomouc
Středa 30. listopad 2022, 8:00 – Text: Martin Višňa

Vybrat alespoň 200 tisíc korun, které rozdělí mezi dětské kliniky fakultních nemocnic v Olomouci a pražském Motole, chce Michal Sláma, vášnivý sportovec a osobní trenér, který vloni úspěšně dokončil studium na Fakultě tělesné kultury UP. Vrcholem sbírky Pomáháme ON|KOLO|GICKÝM pacientům, kterou spustil na platformě znesnáze21.cz, bude pokus o překonání českého rekordu v nonstop jízdě na spinningovém kole.

„Chci ukázat, že i přes překonané onemocnění a trvalé následky můžu stále žít naprosto normální život a jít si za svým, že můžu naplno sportovat. Dobročinnou sbírkou chceme s mými přáteli vybrat nejen peníze pro dětské kliniky, ale beru to i jako určitou formu poděkování všem lékařům a sestřičkám, kteří nám všem neúnavně pomáhají. Dostal jsem druhou šanci a chci něco vrátit zpět,“ uvedl Michal Sláma, kterému jako malému onkologickému pacientovi zachránili život.

Ve třech letech mu totiž byl diagnostikován Wilmsův tumor, poměrně vzácný ledvinový nádor, který napadl okolní lymfatické uzliny a metastázoval do plic. Na poslední chvíli tehdy Michal Sláma podstoupil v Motole operaci, která mu dala druhou šanci k životu. Zcela se vyléčil, přišel ale o ledvinu a lékaři mu tvrdili, že nebude moci nikdy sportovat. Šel si ale za svým, stal se trenérem a s dalším absolventem FTK UP Josefem Blahou nyní v Olomouci provozují posilovnu Činkárna.

Sportovně také podpoří spuštěnou dobročinnou sbírku. „Jako vyléčený onkologický pacient se pokusím šlapat 24 hodin na spinningovém kole a překonat tak český rekord,“ dodal Michal Sláma. Pokus o nejdelší nonstop jízdu se uskuteční 2. prosince od 10 hodin a doprovodí ho i další program. Pro ty, kteří se nebudou moci do posilovny na olomoucké Masarykově třídě přijít podívat osobně, bude i živě streamována.

Do sbírky na podporu onkologických pacientů, jejíž výtěžek bude rovným dílem rozdělen mezi Dětskou kliniku Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc a Kliniku dětské hematologie a onkologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol, lze přispět na portálu znesnáze21.cz.