Knihovna vystavuje krásy přírody zachycené Miroslavem Kalou z fakulty zdravotnických věd

Foto: Knihovna UP
Neděle 12. březen 2023, 8:00 – Text: Barbora Malínek Číhalová

Bezmála dvě desítky fotografií přírody a surrealistických obrázků si můžete prohlédnout v Ústřední knihovně UP ve Zbrojnici v klubovně Zmijozel. Jejich autorem je Miroslav Kala z Fakulty zdravotnických věd UP. Vernisáž za účasti autora se uskuteční ve středu 15. března od 16:30 v klubovně Zmijozel.

Výstava s názvem Surreal je dílem docenta Miroslava Kaly, který působí jako lékař i jako vysokoškolský pedagog. Více než 25 let byla jeho hlavním oborem neurochirurgie, nyní je to paliativní medicína. Ve volném čase se pak věnuje psaní beletrie pro děti, chalupaření a fotografování. A právě několik jeho fotografií můžete až do léta vidět v Ústřední knihovně ve Zbrojnici, a to v klubovně Zmijozel.

„Hlavní úlohou fotografa je prý odhalovat pravdu. Já však toto poslání rád přenechávám jiným a pouštím se raději do hledání krásy. Na výstavě v prostorách Zbrojnice jsou představeny fotografie, na nichž se snažím zachytit krásu hledanou nejčastěji v přírodě. Jsou to fotografie, které, jak se domnívám, dokáže vytvořit téměř kdokoli za podmínky, že se umí v přírodě dobře skrýt a dvě či tři hodiny se nepohnout, ač ho žerou mravenci, klíšťata či kloši,“ říká docent Kala.

Dodává, že kromě fotografií přírody je v klubovně ve Zbrojnici k vidění také tvorba, která má sice v reálném světě své kořeny, ale přitom z něj poněkud uniká. „Tyto fotografie, na rozdíl od zmíněných snímků přírody, nesou pečeť svébytné fantazie, a tedy věřím, že jsou svým způsobem originální,“ vysvětluje docent Kala.

Výstava v klubovně Zmijozel bude k vidění do 14. června.