Máme krále majálesu. Vlády se ujal režisér Miroslav Krobot

Foto: Martin Višňa
Středa 3. květen 2023, 15:00 – Text: Ivana Pustějovská

Olomoucký majáles Univerzity Palackého má nového krále. Stal se jím režisér a herec Miroslav Krobot. Na nádvoří Zbrojnice převzal královské atributy z rukou rektora Martina Procházky a svých předchůdců fotografa Jindřicha Štreita, herečky Ivany Plíhalové a ředitelky univerzitní knihovny Heleny Sedláčkové.

Olomouc už od včerejška patří studentům a jejich svátku. Letošní již 11. ročník majálesu nabízí divadla, workshopy, besedy, koncerty i prezentace studentských spolků a neziskových organizací. Už včera mohli zájemci poměřit síly na Konviktu ve speciálním tematickém kvízu ke 450 letům olomoucké univerzity a po něm si dát pořádnou porci muziky a divadelní improvizace. Specialitou dnešního dne byla majálesová hudebně-divadelní tramvaj, která zvala Olomoučany na program.

Stěžejním bodem každého ročníku je korunovace krále či královny. Letošní vládu nad májovým veselím převzal divadelní a filmový režisér a herec Miroslav Krobot. „Jsem velmi rád, že po roce zase mohu využít své pravomoci rektora Univerzity Palackého a korunovat krále svátku, který patří studentům. Mám velkou radost, že mohu korunovat právě Miroslava Krobota, který má blízký vztah k našemu městu i kraji,“ řekl rektor Martin Procházka.

„Milí studenti, přeju vám všechno nejlepší k vašemu svátku a mám pro vás tři doporučení či přání. Za prvé buďte zvědaví. Buďte zvědaví na svůj obor, na své blízké, na své město, na celý svět, na celý vesmír. Za druhé dobře se bavte, protože dobrá zábava tříbí rozum. A za třetí mějte se rádi,“ popřál studentům král majálesu Miroslav Krobot.

Po korunovaci rektor Martin Procházka vzpomenul emeritního rektora Josefa Jařaba, který dnes zemřel. Zbrojnice prvního polistopadového rektora UP uctila minutou ticha.

Kdo dnes odpoledne nebo večer dorazí na Zbrojnici, nebude litovat. Čeká ho hudební program, během nějž vystoupí olomoucká kapela Milenium, v jejímž čele stojí Daniel Režný, student 4. ročníku zubního lékařství na Lékařské fakultě UP. Rockery z Olomouce vystřídá pražsko-brněnská Luciana, chybět nebudou Bert & Friends, po nich přijdou rappeři 58G, kteří před pár dny získali prestižní Cenu Anděl. Hlavní hvězdou jsou pak Tata Bojs, kterým by měla Zbrojnice patřit od 22 hodin.

Vstup na majálesový program na Zbrojnici a Konviktu je volný. Další informace naleznete na stránce www.olomouckymajales.cz.