O muzejní noci zve na pestrý program i Univerzita Palackého

Logo Olomoucké muzejní noci
Středa 17. květen 2023, 15:00 – Text: Martin Višňa

Padesát olomouckých muzeí, galerií a dalších institucí bude tento pátek 19. května otevřeno dlouho do tmy, koná se totiž oblíbená Olomoucká muzejní noc. Jejími hlavními „hvězdami“ budou veřejnosti nově zpřístupněný Červený kostel a nedávno otevřené zrekonstruované Arcidiecézní muzeum, pozornost si ale zaslouží i pracoviště Univerzity Palackého. Na bohatý program zve zejména přírodovědecká fakulta, návštěvníky přivítá ale také Pevnost poznání, knihovna či lékařská fakulta.

Přírodovědecká fakulta od 18 do 21 hodin nabízí možnost komentovaných prohlídek několika kateder včetně odborných učeben a laboratoří, zájemci se mohou těšit mimo jiné i na ukázky vybraných pokusů či práce s přístroji. Připraven je také třeba historický kvíz o Univerzitě Palackého nebo vesmírná výstava na terase hlavní fakultní budovy na Envelopě, kam návštěvníci budou moci vyrazit za výhledem na večerní město. Otevřen bude také areál v Holici v ulici Šlechtitelů, kde je mimo jiné přichystána exkurze do botanického skleníku nebo možnost návštěvy ekozookoutku. Podrobný program PřF UP najdete zde.

Do historie Olomouce budou moci zájemci nahlédnout v Centru popularizace PřF UP Pevnosti poznání, vstup do historické expozice je během muzejní noci zdarma. Kromě toho organizátoři zvou i do Galerie Atom v druhém patře budovy, kde je k vidění výstava fotografií, jejichž autory jsou lidé bez domova. „Výstavou Světlo ve tmě (Střípky z ulic Přerova) bychom chtěli dát hlas lidem, kteří nás každý den navštěvují, se kterými pracujeme a rozmlouváme o jejich životní situaci. Chtěli bychom ukázat, že lidé bez domova a bez stálé bytové situace mají svůj pohled na svět, talent a umí zachytit plynoucí okamžiky běžného života, ale i detaily, jež občas uspěchané oči přehlédnou,“ pozvali na výstavu organizátoři z Charity Přerov.

Vzácné tisky a zubařka v Africe

Kdo zavítá mezi 18. a 22. hodinou do Knihovny UP na Zbrojnici, bude si moci s komentářem prohlédnout některé vzácné staré tisky, které knihovna vlastní. „Vystaven bude například velice zajímavý Matiolliho herbář aneb bylinář s krásnými ilustracemi rostlin, anebo úplně nejstarší kniha, kterou v knihovním fondu máme. U příležitosti 450. výročí založení Univerzity Palackého, které si letos připomínáme, bude mezi vystavenými starými tisky k vidění také dílo Františka Palackého z počátku 19. století,“ uvedl vedoucí výpůjčního oddělení Vladimír Klásek.

V knihovně je k vidění také desítka okenních kreseb slovenského vizuálního umělce Jara Vargy, které přibližují misionářské aktivity českých jezuitů v zámoří, a také například výstava ke 100. výročí narození Wisławy Szymborské, polské básnířky, esejistky, literární kritičky a nositelky Nobelovy ceny za literaturu. Podrobněji zde.

Otevřené dveře bude mít i Lékařská fakulta UP, která v prostorách moderní dostavby Teoretických ústavů zve k prohlídce Anatomického muzea, vstup je nicméně povolen pouze návštěvníkům starším 15 let. I mladší si ale mohou ve foyer prohlédnout výstavu fotografií Zubařkou v Africe, které během dobrovolnické stáže ve Rwandě pořídila studentka Zubního lékařství Martina Gajdušková.

Na své si během muzejní noci přijdou i milovníci hudby – v 17 hodin kapli Božího těla v Uměleckém centru UP rozezní koncert Komorního sboru Lenky Dohnalové-Mlynářové. Ke koncertu více zde

Národní zahájení v Červeném kostele

Olomoucká muzejní noc se letos koná již podesáté, v Olomouci se přitom uskuteční národní zahájení Festivalu muzejních nocí v České republice. Jeho dějištěm se stane Červený kostel na třídě Svobody, který byl dlouhá desetiletí jako depozitář Vědecké knihovny Olomouci veřejnosti nepřístupný. To se změnilo s právě dokončenou rekonstrukcí. „Získali jsme tak reprezentativní prostory pro kulturně-vzdělávací činnost, a to i s celorepublikovým přesahem. Národní zahájení Festivalu muzejních nocí je pro nás ctí,“ řekla ředitelka knihovny Iveta Ťulpíková, absolventka UP, o níž jsme psali v magazínu Žurnál zde. Komentované prohlídky kostela mohou návštěvníci během muzejní noci absolvovat od 20 do 22 hodin.

Do Olomoucké muzejní noci se zapojí padesátka muzeí, galerií a dalších institucí. Hlavní část programu se odehraje na náměstí Republiky, kde je připraven videomapping na budovu Vlastivědného muzea a koncerty. Podrobný program je k dispozici zde.