Stories Out of Space a třetí literární večer Britského centra Knihovny UP

Obrázek ilustrační
Pondělí 10. duben 2023, 8:00 – Text: Barbora Malínek Číhalová

Příběhy z vesmíru, ale také mimo vesmír a prostor, to je téma v pořadí již třetího literárního večera Britského centra Knihovny UP, který se chystá na středu 19. dubna. Obsahové náplně večera se pod vedením Tomáše Roztočila z katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP ujali studenti této katedry a tentokrát slibují kromě četby literatury také autorské čtení poezie či výstavu autorských zinů.

Studenti semináře spekulativní literatury z katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP představí na třetím literárním večeru svá oblíbená beletristická díla, poezii a hudbu z oblasti science fiction, i vlastní výzkumy a tvůrčí počiny. „Společně otevřeme dveře do vzdálených světů, které, přestože jsou cizí, mohou být našemu každodennímu životu mnohem bližší než takzvané reálie,“ přibližuje Tomáš Roztočil, který seminář spekulativní literatury vede. „Náš večer se nezastaví u obvyklých čtení, očekávejte klarinetové melodie z Návratu do budoucnosti, autorské čtení poezie, průzkum internetových nakladatelství, steampunkové lidové písně a dramatické čtení z vybraných děl britské a americké science fiction,“ dodává. V rámci literárního večera budou studenti také vystavovat a vyměňovat své autorské výtisky zinů (vlastním nákladem vydávaných mikročasopisů) věnovaných sci-fi tématům od spekulativní literatury po film a hudbu.

Literární večer se opět bude konat v prostorách Britského centra Knihovny UP v přízemí Zbrojnice, a to ve středu 19. dubna od 18:00. „Jsem opravdu moc ráda, že naše spolupráce s Davidem Livingstonem a jeho kolegy z katedry anglistiky a amerikanistiky FF UP a jeho studenty pokračuje a že se nejméně dvakrát do roka můžeme potkávat a prezentovat anglicky psanou literaturu na konkrétních tématech nejen studentům naší univerzity, ale také široké veřejnosti. Naše literární večery jsou totiž určeny všem,“ zve Zuzana Hanelová, vedoucí Britského centra Knihovny UP.

Britské centrum Knihovny UP začalo s pořádáním literárních večerů zhruba před rokem. První téma se v návaznosti na válku na Ukrajině týkalo anglické válečné poezie. Druhý literární večer se zaměřil na anglickou tvorbu pro děti.

Britské centrum Knihovny UP se specializuje na anglicky psanou literaturu, učebnice angličtiny a podpůrné výukové materiály pro všechny stupně pokročilosti, metodické příručky pro učitele anglického jazyka a studijní literaturu pro obor anglická filologie. Nabízí ale i anglické knížky pro děti od nejútlejšího věku. Ve svém fondu má téměř 10 tisíc titulů – knih, časopisů i filmů.
Je akreditovaným centrem pro mezinárodní zkoušky Cambridge English, k nimž pořádá i přípravné kurzy a pretesty. Především pro děti zaměstnanců Univerzity Palackého také organizuje dětský čtenářský klub, ve kterém se mladí čtenáři seznamují s anglicky psanou literaturou všech žánrů.
Registrace v Britském centru Knihovny UP je pro zaměstnance a studenty Univerzity Palackého zdarma.