Univerzita připravila Den otevřených dveří

Ilustrační foto: Archiv Žurnálu UP
Sobota 14. leden 2017, 8:00 – Text: (red)

Den otevřených dveří Univerzity Palackého se uskuteční v sobotu 21. ledna na všech osmi fakultách. Budoucím vysokoškolákům nabídne v době od 9 do 14 hodin kompletní informační servis. Zájemci budou moci navštívit také koleje a menzu, knihovnu a Pevnost poznání. Využít mohou zdarma speciální autobusovou linku.

„Během Dne otevřených dveří poskytneme maturantům, jejich rodičům i nejširší veřejnosti veškeré informace o naší univerzitě a studijních oborech, které nabízí. Připravili jsme i jednu zajímavou novinku. Protože ke studiu patří i kvalitní ubytovaní a dobré jídlo, mohou zájemci ochutnat, co vaříme v naší vysokoškolské menze a prohlédnout si studentský pokoj. Své dveře totiž nově otevírá i Správa kolejí a menz,“ uvedla tisková mluvčí UP Gabriela Sýkorová Dvorníková.

První pomoc, experimenty i testy předpokladů

Všechny fakulty nabízí příchozím obsáhlý program, kterého se mohou aktivně zúčastnit. Například návštěvníci lékařské fakulty si mohou pod vedením studentů vyzkoušet poskytnutí první pomoci nebo si nechat předvést od studentů zubního lékařství správnou techniku péče o dutinu ústní. Na návštěvníky jsou připravena i různá odborná pracoviště.

Ti, kdo uvažují o studiu na fakultě zdravotnických věd, si mohou zase prohlédnout specializované učebny, v nichž se studenti zdokonalují v péči o pacienta na lůžku a na speciálních figurínách procvičují například péči o rodičku a novorozence.

Zájemci o studium na přírodovědecké fakultě si kromě učeben a společných prostor prohlédnou i specializované laboratoře, v nichž se dělá špičková věda. Uvidí například, jak se chovají vybrané nanomateriály, mohou se těšit na předvedení optických komponentů teleskopu pro detekci kosmického záření nebo využití dronů pro fotografování krajiny.

V hlavní budově pedagogické fakulty se zájemci seznámí s fungováním Centra podpory studentů se specifickými potřebami, s pěveckým sborem Ateneo či se zábavnou matematikou. V budově Konviktu pro ně budou připraveny kreativní workshopy a výstava prací studentů. Na filozofické a pedagogické fakultě si návštěvníci mohou napsat test studijních předpokladů.

Laboratoř zátěžové fyziologie, měření tělesného složení, ukázky sportů pro nevidomé či prohlídka Aplikačního centra BALUO čekají na příchozí na fakultě tělesné kultury.

Právnická fakulta nabídne ukázky výuky práva vedenou metodami Street Law, ukázky simulovaného soudního jednání či informace o studentské právní poradně, v níž pracují studenti pod dohledem odborníků.

Mezi jednotlivými místy bude jezdit speciální autobusová linka. Jízdní řád, přehled studijních oborů i doprovodný program nabízejí stránky studuj.upol.cz.

Koleje a menzy

Zájemci, kteří chtějí vědět, jak to vypadá na kolejích a v menzách UP, mohou přijít na kolej Bedřicha Václavka u přírodovědecké fakulty. Dostanou informace přímo od pracovníků a od studentů. Připravena je i virtuální prohlídka kolejí a menz s 3D brýlemi nebo na velké obrazovce. Návštěvníci mohou také ochutnat, jak vaří menza. Výdejna na třídě 17. listopadu jim nabídne jídlo za studentské ceny.

Ústřední knihovna

Ústřední knihovna UP přivítá návštěvníky od 9 do 16 hodin. Budou si moci projít knihovnu, informovat se o jejích službách a prohlédnout si výstavu o zahraniční rozvojové pomoci a výstavu fotografií Hany Martínkové. Otevřeny budou také pobočky na fakultách teologické, zdravotnických věd, lékařské a tělesné kultury.

Pevnost poznání

Během Dne otevřených dveří se představí také interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání v areálu Korunní pevnůstky. Pro studenty maturitních ročníků bude mít od 9 do 17 hodin otevřeno zdarma. Animátoři zájemce seznámí s tematickými expozicemi, na jejichž tvorbě se podíleli především odborníci z přírodovědecké fakulty. Chybět nebude ani projekce v digitálním planetáriu.

Program v mobilu

Uživatelé s chytrými telefony se systémem Android využijí aplikaci ke Dnům otevřených dveří UP. Poskytne jim nejen kompletní program nebo jízdní řád okružního autobusu, ale také interaktivní mapu univerzitních budov, odkazy na nabídky oborů nebo sekci Aktuality. Mobilní aplikaci vyvinul absolvent přírodovědecké fakulty Lukáš Novák.