UPlikace nově zobrazuje výpůjčky v knihovně, obsahuje i průvodce pro zájemce o studium

Foto: Vojtěch Duda
Středa 28. únor 2024, 8:00 – Text: Tomáš Krejčiřík

Univerzitní mobilní aplikace pro správu studia, kterou nyní využívá přes 20 tisíc studujících a akademiků a akademiček Univerzity Palackého, se dočkala dalších vylepšení. Nově si uživatelé mohou zobrazit seznam svých výpůjček a rezervací v univerzitní knihovně či zobrazit svůj studentský profil.

„Apka“ má také novou sekci pro zájemce a uchazeče o studium, ve které se nachází průvodce s přehledem o univerzitě, důvody, proč studovat v Olomouci, důležité odkazy nebo termíny akcí, na kterých se lze dozvědět více o studiu.

Knihovnická sekce

V nové knihovnické sekci dostupné z hlavního menu UPlikace studující a vyučující uvidí bez nutnosti dalšího přihlášení seznam výpůjček a rezervací spolu se základními informacemi o publikaci, obálkou a termíny pro vrácení či vyzvednutí. K dispozici je v ní i seznam zadaných rezervací se stavem. Vítanou funkcí je zaslání upozorňující notifikace před termínem vrácení. „Pro studující je mobil první komunikační volbou, proto jsme jim pomocí UPlikace chtěli dopřát pohodlí rychlého a jednoduchého napojení na informace o službách knihovny i na jejich čtenářské profily,“ uvedla ředitelka Knihovny UP Helena Sedláčková.

Profil a rozlišující piktogramy

Další novinkou je možnost zobrazení profilu studujícího, který obsahuje souhrn informací o studentské identitě. V něm se dá zobrazit univerzitní přihlašovací jméno, kterým se dá přihlásit do Portálu UP, nebo studentské ID, které je potřeba pro vyplácení mimořádných stipendií. Pokud někdo studuje dva a více studijních programů, ocenění i nové vyobrazení piktogramů kolečka, trojúhelníku či čtverce, které rozlišují, ke kterému programu se daný předmět či výsledek zkoušky vztahuje. Aplikace umí nově i otevírat v profilech předmětů odkazy na Moodle či Microsoft Teams.

Možnost výběru role Při spuštění UPlikace má nyní každý uživatel možnost si vybrat svou roli, zda je studující, vyučující či zájemce o studium, nebo může pokračovat jako nepřihlášený. Podle toho se mu bude dále zobrazovat obsah na míru. Zájemci o studium mohou nyní vyplňovat anonymní dotazník, který univerzitě pomůže získat přehled, odkud se o ní dozvěděli nebo z kterého kraje pocházejí. „UPlikace se v této sekci propojuje i s naším speciálním webem pro zájemce Univerzitní město, který obsahuje přehled studijních programů, podrobný program dnů otevřených dveří nebo rozcestník na stěžejní aktivity univerzity. Sekci budeme dále rozšiřovat,“ uvedl Ondřej Martínek, vedoucí oddělení marketingu UP.

Studující pak mohou kromě tradičních funkcí, jakými jsou zobrazení rozvrhu či přehledu o studiu, zapsání termínů zkoušek či anonymní evaluace, využít také průvodce KudyKam, který vedle praktických rad, přehledů, návodů obsahuje i popis řešení různých situací, ať už jde o vyřízení stipendia či poplatků. „Nový obsah a funkce by měly vést ke zvýšení počtu studujících, akademiků a nově i zájemců o studium využívajících aplikaci,“ dodal Martínek s tím, že od srpna do ledna 2024 si ji nainstalovalo přes 9 400 nových uživatelů.

Funkce i pro vyučující

Aplikace slouží i vyučujícím, kteří si mohou zobrazit vyučované předměty, rozvrh, zkouškové termíny, seznam zapsaných studujících či si zapisovat výsledky zkoušek. Všichni uživatelé pak mohou využívat interaktivní mapu univerzitních budov, odkazy na aplikaci menzy, informační dlaždice s aktualitami nebo interaktivní hru HolUP, která je zatím dostupná jen ve verzi pro Android.

UPlikace je od roku 2016 oficiální mobilní aplikací Univerzity Palackého. Byla vyvinuta absolventem přírodovědecké fakulty Lukášem Novákem a jeho olomouckým vývojářským studiem Beecode ve spolupráci s Centrem výpočetní techniky UP. Je bezplatně ke stažení na Google Play, App Store i App Gallery (Huawei).