V požárním útoku se uplatní sprinteři i klidnější hlavy, říká členka univerzitního týmu Petra Bochňáková

Reprezentantky UP na AMČR v požárním sportu.
Foto: členky týmu UP
Úterý 30. květen 2023, 15:00 – Text: Martin Višňa

Nepopulární, ale pořád pěkné čtvrté místo vybojovaly reprezentantky Univerzity Palackého na nedávném akademickém mistrovství České republiky v požárním sportu. V disciplínách spojujících atletiku s prvky hasičské práce poměřilo síly 175 studentek a studentů ze 17 vysokých a středních škol z ČR i Slovenska.

Běh na 100 metrů s překážkami, jehož součástí je překonání vysoké bariéry či sběr hadic, výstup na cvičnou věž, štafeta 4x 100 metrů s překážkami a nakonec požární útok – to vše účastníci akademického mistrovství v požárním sportu absolvovali. Tým Univerzity Palackého, u jehož vzniku stála Veronika Květoňová, doktorandka z přírodovědecké fakulty, a jehož sestavu dále tvořily studentky fakulty tělesné kultury a fakulty zdravotnických věd, nakonec obsadil celkové čtvrté místo.

„Zabolelo to, měly jsme na víc, jen trochu štěstí to ještě chtělo. Utěšujeme se ale tím, že mezi univerzitami jsme vlastně třetí, protože mistrovství je otevřené a před námi se umístila jedna ze zúčastněných středních škol. Nicméně sešly jsme se dobrá banda holek, a pokud některá z nás neukončí studium, tak příští rok stupně vítězů budou,“ říká s úsměvem jedna z členek týmu Petra Bochňáková z FTK.

Podotýká však, že jistým handicapem univerzitního družstva jsou podmínky pro společnou přípravu. „Studujeme různé obory, některé z nás mají praxe, závodíme za různé týmy. Najít nějaký čas, kdy můžeme všechny, je obtížné. Zároveň pro požární sport není na univerzitě vybavení a třeba na atletický stadion se smí až k večeru. Takže jsme trénovaly hlavně se svými týmy, případně individuálně. Před mistrovstvím nám pak velmi pomohl Zbyněk Hradil z Hasičského záchranného sboru Olomouc, který nás na dva tréninky pustil do jejich areálu a dal nám cenné rady. Za to bychom mu chtěly moc děkovat.“

Druhé poděkování posílají „univerzitní požárnice“ do UPointu, a sice za dresy ze sportovní kolekce sUPport. „Všichni nám je chválili. Zaujal je mimo jiné nápis kombinující sport a UP. Možná jsme skončily bramborové, ale měly jsme nejhezčí dresy,“ dodává k akademickému mistrovství Petra Bochňáková.

K požárnímu sportu se dostala víceméně náhodou. Odmala jezdila na koni a jednou vzala kamarádku, která se věnovala právě požárnímu sportu, na závody. Později kamarádce účast oplatila na její soutěži a disciplíny kombinující atletiku s hasičinou si ji získaly. Několik let pak závodila za SDH Malé Hoštice na Opavsku, odkud pochází, nyní obléká dres SDH Olšovec.

„Je to můj velký koníček, kterému je třeba obětovat spoustu času, ale je to skvěle strávený čas. Poznala jsem spoustu lidí, procestovala řadu míst, zažila oslavy titulů. Není to asi sport pro všechny, na druhou stranu v požárním útoku, což je víceméně moje parketa, se uplatní jak sprinteři, kteří běhají proudy dopředu, tak ti, kteří nejsou tak rychlí, ale mají klidnou hlavu a přesnější ruce. Na každém ze sedmi postů je úkolem něco jiného, a když si všechno sedne, jak má, úspěch se dostaví,“ uzavírá studentka učitelství tělesné výchovy pro 2. stupeň ZŠ a SŠ, která UP reprezentuje nejen sportovně, ale také lákala uchazeče ke studiu v Olomouci na veletrzích Gaudeamus.