Zaměstnanci a studenti práv pošlou Kubíkovi 30 tisíc korun

Módní přehlídka na právnické fakultě.
Foto: Eva Hrudníková
Středa 21. prosinec 2016, 13:00 – Text: Eva Hrudníková

Studenti a zaměstnanci Právnické fakulty Univerzity Palackého opět dokázali, že umějí pomáhat. Do programu svého vánočního večírku i letos zařadili charitativní aukci zážitků. A výtěžek? Dvouapůlletý Kubík Svačina z Prostějova, u kterého lékaři krátce po narození diagnostikovali vzácné neurologické a kožní onemocnění takzvaný Sturge-Weberův syndrom, od nich dostane rovných 30 tisíc korun.

Vánoční večírek v prostorách fakulty pořádal studentský spolek ELSA Olomouc. Do již tradiční aukce nabídli zaměstnanci celkem 16 zážitků. Vydražit se dala například francouzská snídaně, výlet za vínem na jižní Moravu, individuální výuka jógy, lyžování s děkankou nebo odpočinkový pobyt na chatě manželů Tomoszkových, vyučujících na právnické fakultě.

„Mám radost, že se na půdě právnické fakulty zase po roce uskutečnila akce dobročinného charakteru. Bylo hezké, kolik lidí se zapojilo a pomohlo. Velmi se vážím spolupráce se studenty z ELSA. Jako pořadatel odvedli skvělou práci,“ zhodnotila děkanka právnické fakulty Zdenka Papoušková. Ona sama nabídla dva zážitky, jeden koupila a k vybrané částce (29 600 korun) ještě přidala 400 korun. Večer na právnické fakultě tak vynesl rovných 30 tisíc korun.

O adresátovi výnosu dobročinné akce rozhodli sami studenti a zaměstnanci formou hlasování. Vybírali mezi třemi možnostmi – projektem Obědy do škol, mobilním hospicem Ondrášek anebo právě malým Kubíkem. „Strašně moc děkujeme všem, kteří se rozhodli pomoci našemu Kubíkovi. Bude to pro něj krásný dárek pod stromeček,“ řekla dojatě Michaela Svačinová, maminka Kubíka.

Sturge-Weberův syndrom se u jejího syna projevuje silnými záchvaty, vývojovým a mentálním zpožděním, červenou skvrnou na obličeji a těžkou poruchou zraku. Kubík se zatím sám nepostaví na nohy, neudrží nic v rukách, nemluví a je velmi těžké zaujmout jeho pozornost. I přes všechny životní překážky je ale podle své mámy velký bojovník a umí se radovat ze života. „Pro toto onemocnění zatím neexistuje žádná léčba a jedinou možností, jak mu zajistit alespoň z části plnohodnotný život, je pravidelná rehabilitace. Nejvíce mu prospívají intenzivní rehabilitační pobyty, které jsou ale velmi drahé. Darované peníze použijeme právě na rehabilitaci,“ vysvětlila Michaela Svačinová.

K vydařené aukci výrazně přispěl program vánočního večírku, který přilákal spoustu posluchačů a zaměstnanců fakulty. Studentskému spolku ELSA Olomouc se povedlo zorganizovat módní přehlídku mladé uznávané návrhářky Sandry Švédové a do role modelek obsadit studentky a zaměstnankyně fakulty. Šaty oblékly i děkanka Zdenka Papoušková nebo proděkanka Olga Pouperová. „Jsem moc rád, že to, co v ELSA děláme, má smysl. Vidět, že někomu dokážeme pomoci, je pro nás ta nejlepší odměna,“ řekl prezident ELSA Olomouc Daniel Pospíšil.