Zvýšení kolejného je po dvou letech nezbytné. U vícelůžkových pokojů bude růst minimální

Grafika: Vojtěch Duda
Čtvrtek 17. březen 2022, 11:00 – Text: Gabriela Sýkorová Dvorníková

Inflace, dopady epidemie covidu-19 a zvýšení provozních nákladů především v souvislosti s navýšením cen energií se od příštího akademického roku promítnou do cen za ubytování na kolejích. Nový ceník jednomyslně schválil na svém březnovém zasedání (2. 3.) Akademický senát UP, kolejné se zvýší od 1. září 2022.

„Stávající výše kolejného je platná již druhým akademickým rokem. Důvodem pro aktuální úpravu ceníku je významný nárůst provozních nákladů od počátku letošního roku a další očekávaný nárůst nákladů na energie,“ vysvětluje ředitel Správy kolejí a menz UP Libor Kolář s tím, že další navýšení nákladů koleje již pocítily nebo očekávají se zvyšováním minimální mzdy, zdražením běžných oprav a údržby či růstem nákladů na služby, jako je například praní prádla, kde se rovněž začíná projevovat navýšení cen energií.

Po projednání akademickým senátem přistoupí koleje k diferenciaci navýšení cen, které odráží vyšší zájem o jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje a současně nepředstavuje významnější navýšení pro vícelůžkové pokoje. Měsíční poplatek za ubytování se tak od příštího akademického roku navýší u čtyřlůžkových pokojů o necelé dvě stovky, u jednolůžkových o 690 korun. Do kolejného budou nově přímo započítány stávající jednorázové poplatky za elektrickou lampu a ledničku, dosud vybírané zvlášť při nástupu na ubytování.

„Navýšení příjmů zajistí přinejmenším zachování úrovně stávající údržby a přispěje ke stabilizaci personálu SKM, kde je v ubytovacím úseku 85 % zaměstnanců na úrovni těsně nad minimální a zaručenou mzdou,“ doplnil ředitel Kolář. Příjmy z kolejného budou také využity na modernizaci kolejí. V loňském roce byla zrekonstruována kolej 17. listopadu, zvýšení komfortu v budoucnu čeká i další koleje v areálu Envelopa.

Výše kolejného je s ohledem na zachování standardu ubytování na Univerzitě Palackého stanovena vždy na celý akademický rok. Ceník platný pro daný akademický rok projedná kolejní rada a do konce března předcházejícího akademického roku jej musí schválit akademický senát univerzity.

Podrobný rozpočet navýšení je dostupný v zápisu ze zasedání senátu.

VŠ kolej Gen. Svobody J. L. Fischera
B. Václavka
Šmeralova
17. listopadu