Aktuality ve fyzioterapii se zaměřily na svalově-kosterní zranění

Foto: Martin Višňa
Středa 22. listopad 2023, 8:00 – Text: Martin Višňa

Poranění muskuloskeletálního systému byla tématem letošní konference Aktuality ve fyzioterapii, kterou uspořádala katedra fyzioterapie Fakulty tělesné kultury UP. Program, k němuž přispěli i zahraniční hosté, přilákal na sto šedesát zájemců, mezi nimiž byli fyzioterapeuti, lékaři i studenti.

S pacienty s muskuloskeletálními poraněními se většina fyzioterapeutů ve své praxi setkává každý den, proto se pořadatelé rozhodli pro letošní ročník konference právě pro toto téma. „Zároveň vznikají nové studie, které nám ukazují, že některé v minulosti běžně využívané prostředky léčby u těchto poranění nevedou dle studií k dobrým výsledkům, jako například použití nesteroidních antiflogistik a ledování v akutní fázi poranění nebo aplikace kortikosteroidových injekcí u tendinopatií,“ uvedla hlavní organizátorka Ivana Hanzlíková.

Během konference mohli účastníci vyslechnout jedenáctku příspěvků věnované novým metodám i technologiím využitelným při rehabilitaci. Vystoupil mimo jiné dřívější vedoucí katedry a emeritní profesor FTK Jaroslav Opavský (jeho portrét si můžete přečíst zde), který mluvil o sarkopenii, s věkem se prohlubujícím úbytku svalové hmoty a síly. Do programu se online zapojili i zahraniční hosté. Adam Grinberg z University of Umea hovořil o strachu z opakovaného zranění předního zkříženého vazu, který může být jedním z hlavních faktorů neúspěšné rehabilitace. Francesco Sella se zase podělil o zkušenosti z praxe u národních sportovních reprezentací.

Mluvilo se také o výše zmíněném nevhodném užívání nesteroidních antiflogistik (například ibalgin) v akutní fázi poranění, tedy v prvních 5–7dnech. „Studie prokazují, že užívání těchto léků může fázi hojení narušit. Tato informace ale není dostatečně rozšířená ve společnosti. Důležité po zranění nebo při začátku nové aktivity je pak postupné zatížení. Tělo je potřeba dostatečně zatížit, aby se adaptovalo a stalo se silnější a odolnější, je však třeba dávat pozor na přetížení,“ upozornila Ivana Hanzlíková.

Jak dodala, s průběhem konference je spokojená. „Myslím, že tento ročník byl úspěšný, což ukazuje velká účast a pozitivní ohlasy účastníků. Chválili si především přednášející, kteří prezentovali aktuální informace podložené vědeckými studiemi, které jsou aplikovatelné do praxe. Kapacita auly FTK byla téměř naplněna, proto do příštích ročníků uvažujeme o hybridní formě.“

Společně s vedoucím katedry fyzioterapie Davidem Smékalem přitom účastníky pozvali na další tradiční akci, kterou jejich pracoviště pořádá a která se s tematicky zaměřenými Aktualitami ve fyzioterapii střídá – Absolventskou konferenci katedry fyzioterapie FTK UP, jejíž jubilejní desátý ročník proběhne ve dnech 7.–8. června 2024 a mimo teoretické přednášky bude obsahovat i praktické workshopy.