Blíží se volby rektora Univerzity Palackého. Kandidátní listina se uzavře v září

Foto: Milada Hronová
Čtvrtek 29. červen 2017, 11:59 – Text: Milada Hronová

Až do 8. září může akademická obec Univerzity Palackého navrhovat kandidáty na nového rektora Univerzity Palackého. Prezentace kandidátů se chystá na 11. října v aule pedagogické fakulty. Už o týden později 17. října se uskuteční volby. Do konce kalendářního roku 2017 zvolí nové děkany ještě čtyři z osmi fakult UP.

Akademický senát Univerzity Palackého (AS UP) schválil na svém nedávném jednání Návrh usnesení o vyhlášení řízení o návrhu na jmenování rektorem Univerzity Palackého pro funkční období 2018 – 2022. Funkční období současného rektora Jaroslava Millera skončí 31. ledna 2018. Nový rektor, kterého jmenuje prezident republiky, se ujme úřadu 1. února 2018.

„Akademická obec univerzity může navrhovat kandidáty na rektora do 8. září, a to písemně na adresu kanceláře AS UP. Podle schváleného dokumentu zveřejníme seznam kandidátů 21. září. Teze jednotlivých kandidátů budou dostupné na webových stránkách senátu a univerzity 29. září. Každý, kdo bude mít zájem, může si poslechnout prezentace kandidátů 11. října v aule pedagogické fakulty, předpokládáme i zajištění přímého přenosu na webových stránkách univerzity,“ řekl Jiří Langer, předseda AS UP. Potvrdil, že první kolo rektorských voleb se uskuteční v úterý 17. října ve Velké zasedací místnosti Rektorátu UP, stejně jako případně další kola.

Posledním lednem 2018 skončí funkční období nejen současnému rektorovi UP, ale i čtyřem děkanům. Do konce kalendářního roku 2017 tak bude nové děkany volit fakulta tělesné kultury a fakulty filozofická, pedagogická a přírodovědecká.

Zatímco současný rektor UP Jaroslav Miller může svou případnou kandidaturu proměnit, protože mu v lednu 2018 skončí teprve první funkční období, stávající děkan fakulty tělesné kultury Zbyněk Svozil se už na příslušné kandidátce neobjeví. V únoru 2018 mu skončí druhé funkční období a podle daných pravidel už kandidovat nemůže. Fakulta tělesné kultury uzavřela kandidátní listinu 29. června. Tamní volební komise v současné době zjišťuje souhlas navržených kandidátů. Jejich ověřený seznam zveřejní 11. září. Volby se uskuteční 3. října.

Obdobně je na tom i filozofická fakulta, jejíž děkan Jiří Lach vede fakultu také podruhé. Nového děkana bude filozofická fakulta volit 11. října, návrhy na kandidáty může akademická obec fakulty podávat do 6. září.

Supervolební rok 2017 se týká i pedagogické fakulty, jejíž děkan Čestmír Serafín dokončuje první volební období. O tom, kdo fakultu povede v následujících letech, rozhodne akademický senát 8. listopadu, přičemž návrhy mohou akademici i studenti podávat do 22. září.

Už na konci ledna volil nového děkana Akademický senát fakulty zdravotnických věd. Stal se jím Jaroslav Vomáčka, který tak fakultu vede v druhém funkčním období. Do konce roku zvolí nového děkana i přírodovědecká fakulta. Její senát se harmonogramu voleb bude věnovat na svém podzimním zasedání.

Více o harmonogramu voleb na kandidáta na rektora UP pro funkční období 2018 – 2022. ZDE.