Botanici připravují první Fotografický atlas rostlin ČR

Náhled dvoustrany knihy. Archiv PřF UP.
Pátek 4. srpen 2023, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Více než 670 tisíc korun vynesla sbírka na platformě Donio určená k financování přípravy prvního Fotografického atlasu rostlin České republiky, který by měl obsahovat přes 3000 druhů rostlin. Na tvorbě fotoatlasu se podílí Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého, Jihočeská univerzita, Masarykova univerzita, Česká zemědělská univerzita Praha a Botanický ústav AV ČR.

V knize najdete nejen informace a fotografie o původních planých rostlinách v České republice, ale i o těch, které pravidelně zplaňují do přírody. Z pěstovaných rostlin budou do atlasu zařazeny jen velmi časté druhy dřevin a běžně zplaňující byliny. „Některé sousední země takové publikace mají, ale v České republice podobný atlas zatím chybí. Iniciátorkou projektu je absolventka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Alena Lepší, která v současné době působí na Jihočeské univerzitě,“ uvedl Martin Dančák z katedry ekologie a životního prostředí.

Připravovaná publikace bude sloužit nejen začínajícím botanikům, ale všem, kteří se o tyto rostliny zajímají. „Kniha bude unikátní v tom, že každý druh bude mít kompozici několika fotografií včetně detailů znaků, podle kterých je možné druh bezpečně identifikovat. To je ta zásadní přidaná hodnota atlasu oproti fotografiím, které najdete běžně na webu nebo v různých zahraničních fotoatlasech vydaných u nás. Celkem v ní najdete přes 8 tisíc fotografií. Pomocí piktogramů pak zjistíte zajímavé informace například o morfologii a výskytu rostlin, nebo zda je rostlina ohrožena,“ doplnil Martin Duchoslav z katedry botaniky.

Práce na Fotografickém atlasu rostlin České republiky potrvají do roku 2027. „Sběr dat v terénu bude náročný, proto na fotoatlasu budou spolupracovat odborníci ze čtyř univerzit, z Botanického ústavu AV ČR a amatérští botanici. Po jeho vydání je plánována mobilní aplikace, jež bude svým zpracováním prakticky doplňovat dostupné zahraniční aplikace na automatické určování rostlin,“ dodal Radim Vašut z katedry botaniky.

Více se o knize, včetně náhledů na již zpracované stránky, dozvíte na internetové stránce Atlasu a na stránkách časopisu Živa. Sbírku Fotografického atlasu rostlin České republiky je možné i nadále podpořit prostřednictvím daru spolku Fotografující botanici, z. s., který přípravu knihy zaštiťuje (číslo účtu 2402465563/2010).