České akademické hry jsou v plném proudu, padají i rekordy

Výběr fotografií z prvních dvou dní her.
Foto: Adéla Vymazalová, Martin Višňa, Vojtěch Duda
Úterý 5. září 2023, 13:00 – Text: Martin Višňa

Soutěže letošních Českých akademických her, které po dvou letech opět hostí Univerzita Palackého, již běží naplno a disciplíny jako lukostřelba, stolní tenis nebo mužská házená už mají své vítěze. Znám je také pořadatel příštího ročníku, kterým bude Technická univerzita v Liberci. Její prorektor Pavel Satrapa převzal zástavu her během slavnostního zahájení her v Uměleckém centru UP.

Ve sportovně neobvyklém barokním prostředí někdejšího jezuitského konviktu se při zahájení setkali a na zdar největší tuzemské vysokoškolské sportovní akce připili zástupci škol, jejichž studenti se her účastní, a představitelé České asociace univerzitního sportu (ČAUS).

„Nesmírně si vážím toho, že můžeme jako univerzita tuto událost opět pořádat. Přeji, ať se hry vydaří podle představ a abyste si vy i všichni sportovci užili naší krásné Olomouce,“ přivítal přítomné rektor UP Martin Procházka. Hosty v kapli Božího těla pozdravil také Michal Šafář, děkan Fakulty tělesné kultury UP, která hry organizuje, a hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Ivana Ertlová, předsedkyně ČAUS, vyzdvihla to, že Univerzita Palackého pořádá České akademické hry již počtvrté a vždy proběhly příkladně. „Musím říci, že jsem se sem těšila. Když jsme se tu sešli před dvěma lety po té dlouhé době, kdy se kvůli covidu-19 nesmělo nic pořádat, byli jsme v napjatém očekávání, kolik sportovců vůbec přijede. Tehdy to bylo kolem 1300, nyní je to nakonec 1650 přihlášených sportovců. Není to sice historické maximum, ale je to nejvyšší číslo za poslední roky. Tak si říkám, jestli hry nebudeme dělat v Olomouci pořád, když lámete rekordy. Také tu máte nějakou smlouvu s počasím, opět je tu slunečno…“ usmívala se předsedkyně.

V příštím roce se nicméně pořadatelství her společně s ČAUS ujme Technická univerzita v Liberci. Pomyslnou štafetu v podobě zástavy her převzal od rektora UP Martina Procházky prorektor liberecké univerzity Pavel Satrapa. „Pokusíme se události zhostit, jak nejlépe budeme umět. Sice jsme mnohem menší škola než Univerzita Palackého, na druhou stranu ale můžeme nabídnout třeba zajímavou krajinu Jizerských hor,“ přijal pořadatelství prorektor liberecké univerzity.

Slavnostní zahájení v Uměleckém centru UP zpestřila svým vystoupením houslistka Štěpánka Kosmáková a také studentka Fakulty tělesné kultury UP Barbora Matýsková s partnerem, kteří předvedli ukázku latinskoamerických tanců.

Tou dobou již vrcholil druhý soutěžní den letošní Českých akademických her. V házenkářské hale převzali během pondělí medaile pro vítěze mužského turnaje hráči Univerzity Karlovy, rozhodnuto bylo také například na lukostřelecké střelnici. Mezi ženami v reflexním luku vyhrála Marie Horáčková ze Západočeské univerzity, úřadující mistryně světa a účastnice olympijských her v Tokiu, která v Olomouci stanovila nový český rekord, když v eliminacích nastřílela 678 bodů. Další dvě pozice obsadily domácí reprezentantky Eva Šebestová a Mariia Kovalenko. V mužské kategorii brali v reflexním luku všechny tři medailové pozice studenti UP, zvítězil Michal Hlahůlek, druhý byl Josef Křesala a třetí skončil Adam Li.

V neděli se v úvodních soutěžích her o medaile utkali judisté, kuželkáři a stolní tenisté. Hvězdou dne se stal Radek Skála z Masarykovy univerzity, který ve stolním tenise bral zlatou medaili z dvouhry i čtyřhry mužů a navíc stříbro ze smíšené čtyřhry.

Podrobné výsledky všech dosud proběhlých soutěží jsou k dispozici zde.

Nejbližší program her, které trvají do čtvrtka, slibuje závody v atletických disciplínách či orientačním běhu, také rozuzlení turnajů ve fotbale a volejbale.