Členové akademické obce zapálili svíčky u hrobu Jana Opletala

U hrobu Jana Opletala v Nákle se sešli zástupci univerzity i členové Jednoty Sokol Hodolany.
Fotogalerie: Velena Mazochová
Čtvrtek 17. listopad 2016, 7:15 – Text: Velena Mazochová

Se vzpomínkou na Jana Opletala spojili oslavy 17. listopadu zástupci lékařské a teologické fakulty. Den před státním svátkem se sešli v Nákle u jeho hrobu a při krátkém pietním aktu si připomněli výjimečnou osobnost někdejšího studenta medicíny i jeho odkaz pro dnešní dobu.

„Jan Opletal byl osobnost v tom pravém slova smyslu. Zemřel ve 24 letech, a přitom toho mohl ještě hodně vykonat. Udělal jsem si proto čas, abych mu vzdal hold,“ uvedl senátor lékařské fakulty Martin Petřek z Ústavu patologické fyziologie.

K pietnímu aktu se připojil také předseda senátu teologické fakulty Jaroslav Franc. „Takovou příležitost jsem si nemohl nechat ujít. Je krásné vzpomenout někoho, kdo pro nás něco udělal. Někdy si ale při podobných příležitostech kladu otázku, jestli by si to ti, které si připomínáme, přáli. Většinou to totiž byli velice skromní lidé,“ uvedl Jaroslav Franc. Výzva z Olomouce zaujala i člena senátu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Lukáše Richtera. „Po oslovení olomouckých kolegů jsem pokládal vhodné se za naši fakultu zúčastnit. Chtěl jsem se osobně podívat na místo, kde Jan Opletal žil a kde je pochován.“

Studentka lékařské fakulty Marie Turková, která o Janu Opletalovi před lety zpracovala podrobnou monografii, si cení zejména jeho odkazu pro budoucí generace. „Takové lidi bychom si měli připomínat co možná nejvíce. Jejich příkladný život může být odkazem nejen pro současnost, ale má i nadčasovou platnost,“ řekla Marie Turková.

Proděkan lékařské fakulty Jiří Ehrmann je přesvědčen, že dnešní doba má mnoho mladých lidí, kteří jsou ochotni vzdorovat totalitním režimům. „A není to jen otázka vysokoškoláků, ale čistoty toho věku. Mladí lidé většinou z principu myslí spravedlivě a je jim cizí do očí bijící bezpráví,“ uvedl Jiří Ehrmann.

Prvotním impulsem pro společné setkání u hrobu Jana Opletala byl podle místopředsedy akademického senátu lékařské fakulty Vladislava Raclavského průběh oslav 17. listopadu v předchozích dvou letech. „Hledali jsme nějaký způsob, jak ten prostor vyplnit rozumnějším způsobem. A uvědomili jsme si, že by stálo za to připomínat si právě výraznou osobnost Jana Opletala. Věříme, že by lidi v dnešní době mohla alespoň částečně sjednocovat,“ uvedl Vladislav Raclavský, který akci inicioval.

Jak připomněl, likvidace českých vysokých škol a české inteligence nacisty nebyla náhodná. „Ani dnes není náhodné, že se politici toužící po moci snaží uměle proti sobě štvát ´lid´ a ´elity´. Protože lid bez elit nebo lid nevěřící elitám je mnohem snáze ovladatelný. Jan Opletal byl mladý a díval se do budoucnosti. Dívejme se taky do budoucnosti, mluvme otevřeně a poctivě o tom, co není v pořádku a co udělat pro nápravu a pro dobrou věc. Dávejme si v životě smysluplné a ušlechtilé cíle. Tvrdě na nich pracujme. A nebojme se,“ zdůraznil Vladislav Raclavský.

Někteří z účastníků včerejší akce se dnes znovu potkají na pražských pietních aktech u Hlávkovy koleje, v Žitné ulici a na Albertově.