Den fascinace rostlinami v botanické zahradě se letos zaměří na spánek

Foto: archiv PřF UP
Úterý 7. květen 2024, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Spánek je klíčovým faktorem ovlivňujícím lidské zdraví a psychickou pohodu. Přijďte proto 15. května 2024 do botanické zahrady přírodovědecké fakulty, kde se uskuteční pravidelná akce Den fascinace rostlinami, letos s podtitulem Spi sladce. Botanické, bylinkové a mykologické stanoviště budou pro školy i veřejnost přístupná zdarma od 10:00 do 17:00.

„Letošní ročník se mimo jiné zaměří na rostliny, které mohou posílit zdraví a dobrý spánek, a také na ty byliny, kterým je lepší se raději vyhnout. Věnovat se budeme také dormanci rostlin, tedy procesu jejich fyziologického útlumu, nejjedovatějším rostlinám světa nebo houbám, které jsou schopny přivodit smrtelnou otravu, i zdraví prospěšným houbám,“ uvedl vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.

Návštěvníci se také budou moci seznámit s rostlinami, které slouží jako úkryt pro živočichy. „V prostorách areálu botanické zahrady budou rozmístěny botanické, bylinkové a mykologické stanoviště. Propojí je pracovní listy s otázkami, na které mohou účastníci odpovídat. Na 16:30 jsme připravili tematicky zaměřenou procházku botanickou zahradou,“ doplnil Václav Dvořák.

Den fascinace rostlinami se koná ve spolupráci s katedrou botaniky přírodovědecké fakulty, Výzkumným ústavem rostlinné výroby v Olomouci a Spolkem Viadua.